ابراز خرسندی مسؤول قسمت نابینایان کتابخانه ملی از مصوبه گذشته مجلس

به گفته خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، حسین عبدالملکی، مسؤول قسمت نابینایان کتابخانه ملی درون متنی که ازبرای فارس ارسال کرده، نوشته هست: مجلس شورای اسلامی درون جلسه سیصد و ششم خود، پیشنهاد حسن کامران دستجردی، نماینده مردم اصفهان درون زمینه حذف عبارت «نعمت بینایی» از شرایط احراز سلامت جسمی ازبرای نامزدی نمایندگی مجلس شورای اسلامی از جزء ۶ شرایط قانونی این نمایندگی را پذیرفت تا به واسطه آن نابینایان نیز مانند سایر افراد حق نامزدی درون انتخابات مجلس شورای اسلامی را داشته باشند.

این پیشنهاد درون صورت تصویب و تبدیل به قانون، امکان اصلاح ماده ۲۸ قانون انتخابات و حذف شرط بینایی از شرایط احراز سلامت جسمانی را فراهم می‌سازد.

هرچند افراد با آسیب بینایی (نابینا و کم‌بینا) به واسطه محرومیت نسبی و یا مطلق از نعمت بینایی به عنوان کانال حیاتی ارتباط و دریافت اطلاعات طبعاً با مشکلات فراوانی روبه‌رو هستند ولی با رشد روزافزون فناوری‌های ویژه و کمک زیستی و تولید دشوار‌افزارها و نرم‌افزارهای مختلف درون زمینه‌های گوناگون، قسمت قابل توجهی از مشکلات و مسائل ناشی از محروم بودن از نعمت بینایی ازبرای این افراد حل شده و یا به نحوه قابل توجهی تقلیل یافته هست.

از سوی دیگر با ظهور اپلیکیشن‌ها، امکان‌های تازه فراوانی به‌روی نابینایان نیز گشوده شده هست؛ به طوری که با ایجاد هر فناوری یا امکان تازه ازبرای افراد بینا درون قریب به اتفاق موارد، به فاصله کوتاهی اپ دسترس‌پذیر آن فناوری ازبرای نابینایان نیز تولید می‌شود.

از این رو و با تغییراتی که فناوری‌ها درون زندگی نابینایان ایجاد کرده اند، افراد با آسیب بینایی کشور به تدریج درون دو دهه گذشته به شکل کاملاً قابل ملاحظه‌ای درون زمینه‌های مختلف رشد کرده و به بعضی قلمروها که پیش‌تر حتی تصور آن درون زمینه حضور یک نابینا امکان پذیر نبود نیز ورود پیدا کرده‌اند.

وجود وکلاء، اساتید و اعضای هیأت علمی درون دانشگاه‌های مختلف، شعراء، نویسندگان و حتی پزشک نابینا و… درون میان جامعه نابینایان موید این امر هست. به عنوان شاهد مثال، براساس پژوهشی که درون کتابخانه ملی درون حال انجام هست تاکنون بیش از ۲۰۰ نویسنده و مترجم نابینا با حدود ۱۱۰۰ عنوان کتاب شناسایی شده هست.

از این رو یکی از مطالبات جدی نابینایان به ویژه درون سال‌های گذشته، ایجاد فرصت‌های برابر بیش‌تر با سایر افراد جامعه درون زمینه‌های مختلف و از جمله امکان نامزدی درون انتخابات مجلس شورای اسلامی همانند انتخابات شوراهای شهر و روستا بوده هست.

از سوی دیگر، ماده ۲۹ )مشارکت درون زندگی سیاسی و عمومی( کنوانسیون میان المللی حقوق افراد دارای معلولیت مصوب دسامبر (۲۰۰۶) که جمهوری اسلامی ایران نیز درون سال ۱۳۸۷ با تصویب مجلس شورای اسلامی رسماً به آن پیوست، بر حق انتخاب شدن و انتخاب کردن ازبرای افراد معلول و از جمله نابینایان تأکید کرده هست. همچنین، توصیه‌های کمیته تخصصی این کنوانسیون ناظر به گفته ادواری جمهوری اسلامی ایران از اجرایی شدن این پیمان‌نامه میان‌المللی صراحتاً به حق انتخاب شدن افراد با آسیب بینایی درون نمایندگی مجلس اشاره کرده هست.

بنابراین، پیشنهاد حاضر به دلیل ارتقاء روزافزون توانمندی‌های نابینایان درون زمینه‌های مختلف و امکان‌های پیش روی آنها و توجه به مفاد پیمان‌نامه‌های مربوط به حقوق معلولین که جمهوری اسلامی به آنها پیوسته هست، بسیار بایسته و مناسب می‌نمود.

نماینده مردم اصفهان درون پیشنهاد خود ابتدا ضمن اشاره به خط بریل (خط ویژه نابینایان) و پیشرفت‌های تکنولوژی و وجود فناوری‌های ویژه این قشر، به توانمندی‌های افراد نابینا درون زمینه‌های مختلف پرداخته و با برشمردن «نظارت» و «قانونگذاری» به عنوان دو وظیفه اصلی یک نماینده افزوده هست که نداشتن بینایی نمی‌تواند مانعی درون مسیر انجام این امور ازبرای یک فرد نابینا باشد. این نماینده، با اشاره به تأکیدات کنوانسیون‌های میان المللی درون این زمینه و جایگاه ویژه‌ای که جمهوری اسلامی به معلولین داده و همچنین، مطالبات نابینایان درون سال‌های گذشته، این محدودیت را خلاف موازین قانون و اصول انسانیت دانست و خواستار موافقت نمایندگان با حذف شرط بینایی از شرایط احراز سلامت جسمانی درون قانون انتخابات شده هست.

البته جهت ایضاح بیشتر این پیشنهاد، ذکر این نکته خالی از فایده نمی‌نماید که با وجود بریل دیس‌پلی‏ها (نمایشگرهای بریل) که تمام متن‌ها را به شکل بریل نشان می‌دهد و اسکرین ریدرها (صفحه‌خوان‌ها) که متون را به شکل گویا شده قرائت می‌کند، با تصویب این پیشنهاد و تبدیل شدن به قانون و درون صورت راهیابی یک فرد نابینا به مجلس ـ یک نماینده نابینا ـ می‌تواند همانند یک نماینده بینا کارهای نمایندگی خود را درون حوزه‌های مختلف، «قائم به شخص» آنچنان که درون اصل ۸۵ قانون اساسی آمده هست، انجام دهد و به عبارتی، نابینا بودن یک نماینده هیچ خللی درون قائم به شخص بودن نمایندگی وی و انجام امور مترتب بر آن ایجاد نمی‌کند.

 درون واقع، همانصورت که یک نماینده بینا اطلاعات را به شکل بصری و با استفاده کردن از قوه بینایی دریافت می‌کند یک نماینده نابینا نیز با استفاده کردن از قوه لامسه و سرانگشتان خود (خط بریل) و یا با استفاده کردن از قوه سامعه (استفاده کردن از گویاسازها) از عهده کارهای مربوط به نمایندگی برخواهد آمد.

این پیشنهاد با کسب ۱۳۰ رای موافق و ۵۰ رای مخالف از مجموع ۲۰۳ نماینده حاضر درون جلسه برخلاف دفعات پیشین طرح این پیشنهاد درون مجلس تصویب شد. تصویب این پیشنهاد درون آستانه روز جانباز درون واقع هدیه‌ای به جانبازان نابینا که عمدتاً افرادی فرهیخته و با تحصیلات عالیه هستند، نیز به حساب می‌آید.

همچنین با تأیید آن از سوی شورای نگهبان درون ضمن طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات و تبدیل شدن آن به قانون، می‌تواند برگی زرین درون مسیر رفع محدودیت‌ها و تبعیض‌ها نسبت به افراد با آسیب بینایی که جمهوری اسلامی درون چهار دهه گذشته همواره توجه ویژه‌ای را درون این مسیر معطوف داشته هست، باشد و افق‌های جدیدی را پیش روی نابینایان ازبرای مشارکت هر چه بیشتر درون لایه‌های مختلف حیات اجتماعی همانند سایر شهروندان بگشاید.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *