اعتقاد مردم به روح بلند «تختی»/ چگونه با ورزش روحمان را بزرگ کنیم؟

خبرگزاری فارس – گروه فرهنگ عمومی: بعضی اوقات احساس می‌کنید دلتان غذا می‌خواهد، هرچند می‌دانید که سیر هستید و بدنتان احتیاج به غذا ندارد، ولی دلتان می‌گوید غذا می‌خواهم. این یک نوع حرص و شهوت هست که درون بدن پیدا شده ولی روح متوجه هست که نباید چیزی بخورد، چون حقیقتا احتیاج ندارد. ازبرای قوه شهویه، حرص غذا خوردن مطلوب هست بدون آنکه بخواهد ازبرای رفع گرسنگی غذا بخورد. زمانی انسان می‌تواند از دست این حرص نجات پیدا کند که روحش متعالی شود.

بنابراین باید مسیر کنترل میل‌ها را پیدا کنیم و یکی از با اهمیت‌ترین مسیر‌ها، ورزش هست، به چه دلیل که ورزش دائما به بدن فرمان می‌دهد و همین کار دریچه‌ای می‌شود که بتوان به میل‌های بدن نیز فرمان داده شود. البته ورزش باید با دقت به روح نیز همراه باشد. درصورتیکه کسی پس از ورزش و درون کارهای عادی زندگی که خودش می‌تواند انجام دهد، به دیگران دستور بدهد، نتیجه زحماتش درون ورزش به دردش نمی‌خورد، به چه دلیل که بدنش درون مقابل روحش مقاومت می‌کند و سبب می‌شود به دیگران دستور بدهد. شخصی خدمت پیامبر اکرم (ص) آمد و پرسید: چه کار کنم تا به بهشت بروم؟ حضرت فرمودند: «به کسی دستور نده و کارهای خودت را خودت انجام بده.»

زمانی روح انسان بزرگ شد، تصمیم‌های پست و بیهوده نمی‌گیرد. بعضی‌ها آنقدر پست هستند که افتخارشان کار نکردن و از زیر کار درون رفتن هست. درون حالی که از افتخارات پیامبر اکرم (ص) و ائمه معصومین (ع) این هست که کار و فعالیت می‌کردند، نه ازبرای اینکه تنها پول درآورند، بلکه کار کردن به خودی خود نشانه قدرت روحی هست. حدیثی منتسب به حضرت امیرالمؤمنین (ع) هست که می‌فرمایند: انتقال دادن سنگ‌ها تا نوک قله‌ها ازبرای من بهتر از این هست که بقیه ازبرای من کار کنند.

درصورتیکه درون ورزش دقت باشد و مبنای فکری و عقیدتی وجود نداشته باشد، اقلّ نتایج مطلوب را به همراه خواهد داشت. ولی درصورتیکه روحش را نیز درگیر ورزش کرد و از جانب روح به بدن دستور داد، آن وقت روحش نیز تقویت شده و بر بدن چیره می‌شود. اتفاقی که ازبرای مرحوم غلامرضا تختی افتاد همین بود. ورزشکاران زیاد دیگری هم بودند که شاید زور بازویشان از غلامرضا تختی بیشتر بود، ولی مردم به روح بلند وی علاقه‌مند شدند. 

مشهور هست که وی درون مسابقات جهانی کشتی زمانی فهمید دست راست رقیبش آسیب دیده هست، درون آن مدتی که با رقیبش درون حال کشتی گرفتن بود مواظب بود به دست راست وی فشار نیاید. این نوع پیروز شدن بسیار بزرگ‌تر از پیروزی‌های دیگری بود که وی به دست آورد. امثال این کارها وی را جهان پهلوان تختی کرد. وی یک عمر تلاش کرد تا بتواند بر بدنش حاکم شود و ازبرای این که بر بدنش حاکم شود باید مقابل غرایز خود بایستد و آنها را کنترل کند. درون حالی که همان وقت و حتی درون وقت‌های بعدی مدال آوران بسیاری بودند، ولی تختی درون تاریخ ایران ماندگار شد.

ورزشکار واقعی درون راستای حاکمیت بر بدنش به میدان مسابقه وارد می‌شود تا بر بدن رقیبش هم حاکم شود، ولی درصورتیکه کبر و خودخواهی‌اش بر وی حاکم شد، درون عین پیروزی، شکست خورده هست؛ چون درون واقع کبر و خودخواهی‌اش بر وی پیروز شده و وی از آنها شکست خورده هست. اساسا مسابقات ورزشی درون عرف اهل معنا و پهلوانان حقیقی، یک نحوه تمرین ازبرای تسلط بر میل‌های سرکش خود هست. پهلوانان درون میدان مسابقه، رقیب را درون واقع خودشان می‌گیرند و تلاش می‌کنند با همه فنون بر خودشان که می‌خواهد از دست خودشان فرار کند، پیروز شوند و به همین جهت هم پس از پیروزی، متواضع‌تر می‌شوند، چون بر کبر خود مسلط شده‌اند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *