امشب بزرگ‌ترین مکان مذهبی جهان جای سوزن انداختن نداشت

خبرگزاری فارس- مهدی احمدی: خیل عظیم عاشقان ولایت درون شب میلاد با سعادت امام رضا (ع) باحضور درون مشهد مقدس خود را به حرم امام رئوف رسانده‌اند و صحن و سرای امام مهربانی‌ها مملو از جمعیت عاشقان هست.

استقبال از میلاد امام هشتم به حدی هست که همه صحن‌ها، رواق‌ها و شبستان‌های حرم مملو از جمعیت هست و بزرگترین مکان مذهبی جهان اسلام با مساحتی بیش از ۵۰ هکتار و ده‌ها صحن و سرا جای سوزن انداختن نداشت.

 

 

ازدحام جمعیت درون ساعات پس از نماز مغرب و عشاء تا حدی بود که گاهی خادمان آستان از حضور زائران درون بعضی صحن‌ها جلوگیری می‌کردند و حتی درون بعضی دقایق ازبرای جلوگیری از شدت تراکم درون ورودی‌های آستان مسیر‌های ورودی حرم هم مسدود می‌شد و پس از چند دقیقه وقفه و ایجاد فاصله میان زائران دوباره معابر باز می‌شد.

به جرأت می‌توان گفت درصورتیکه آیین باشکوه اربعین حسینی بزرگ‌ترین اجتماع عزاداری جهان هست جشن میلاد امام رضا(ع) هم یکی از بزرگترین و شاید بزرگترین گردهمایی سرور و شادی مذهبی جهان اسلام باشد و نمونه‌ای مانند آن کمتر مشاهده شده هست.

 

 

مراسم شب میلاد با آیین گلباران حرم شروع شد و خادمان و علاقه‌مندان امام رضا(ع) باحضور درون میدان شهدای مشهد ضمن مولودی‌خوانی راهی حرم مطهر امام رئوف شدند و درون مسیر مداحان و ذاکران خاندان عصمت و طهارت(ع) به مدیحه‌‌سرایی پرداختند و با حضور درون صحن جامع رضوی حرم امام عاشقان را گلباران کردند.

برنامه شب میلاد با تلاوت امیر لعل اول نفر اول مسابقات میان‌المللی قرآن روسیه شروع شد و درون ادامه گروه سرود نوجوانان به اجرای برنامه پرداختند. سخنرانی حجت‌الاسلام ناصر رفیعی و مولودی‌خوانی ابراهیم قانع قسمت دیگری از برنامه‌ها بود که به اذان مغرب به افق تهران ختم شد و زائران و مجاوران امام رئوف نماز مغرب و عشاء را درون صحن جامع به امامت آیت‌الله نوری همدانی اقامه کردند.

 

 

قرائت زیارت امین الله توسط حسن خانچی و مدیحه‌سرایی چهار زبانه فارسی، هندی، عربی و ترکی درون مدح هشتمین امام شیعیان شروع‌گر برنامه های شب میلاد پس از نماز مغرب و عشاء بود و شهر مشهد از دقایقی پس از اذان مغرب نور باران شد.

آیین تعویض پرچم گنبد و پوشش ضریح مطهر حرم امام رضا(ع) اصلی‌ترین برنامه امشب بود که پرچم و پوشش با تشریفاتی خاص توسط خادمان حرم بر روی جایگاه درون صحن جامع قرار گرفت و نمایندگان اقشار مختلف مردم از جمله کارگران، مهندسان، پزشکان، پاکبانان نیرو‌های امدادی، تیزپروازان نیروی هوایی و… باحضور برروی جایگاه ضمن تبرک جستن از پرچم و پوشش ضریح آن را گلباران کردند.

 

 

درون ادامه خادمان حرم با اذن تولیت آستان پرچم و پوشش را ازبرای تعویض به سمت حرم بردند و هنگام تعویض پرچم حمیدرضا برقعه‌ای به شعر‌خوانی پرداخت و درون ادامه حجت‌الاسلام مروی تولیت آستان قدس دقایقی کوتاه به سخنرانی و تبریک میلاد امام رضا (ع) پرداخت.

نوای نقاره‌های حرم پس از تعویض پرچم درون حرم امام مهربانی‌ طنین‌انداز شد و زائران و مجائران با چشمانی اشک‌آلود به ثبت لحظه‌های ناب شب میلاد امام رضا(ع) با تلفن همراه می‌پرداختند.

 

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *