«این بانگ آزادی» درون قامت کامل‌ترین مجموعه آثار«حمید»

به گفته خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، ۲۲ خردادماه ۹۵ بود که خبر درگذشت حمید سبزواری رسانه‌ای شد و سراینده این بانگ آزادی چشم از جهان فرو بست.

بر اساس این گفته، پرستو علی‌عسگرنجاد از پژوهشگران و نویسندگان کشورمان با نگاهی به کتاب «این بانگ آزادی»، مجموعۀ آثار مرحوم حمید سبزواری یادداشتی را درون اختیار خبرگزاری فارس قرار داده هست.

بانگ آزادی از زبان پدر شعر انقلاب

چه اهل فن و موسفیدان عرصۀ ادبیات، چه شاعران جوان و میان سال و چه حتی ویکی‌پدیای همه‌فن‌حریف، آثارش را «شناسنامۀ وقت‌مند شعر انقلاب» می‌دانند. به جرأت می‌توان گفت پس از پیروزی انقلاب اسلامی، واقعۀ تاریخی یا سیاسی مهمی نبوده که درون شعر وی بازتاب نیافته باشد. اشعارش را که کنار هم بگذاریم، سیری آهنگین و موزون هست از آن‌چه درون طول چهاردهه بر این‌مرز و بوم گذشته هست. هم از این‌روست که «این بانگ آزادی» درون قامت کامل‌ترین‌مجموعۀ آثار وی، اهمیتی درخور توجه و ارزشی بسیار می‌یابد.

«حسین‌آقا ممتحنی» که «حمید سبزواری» تخلص می‌کرد، از آن‌شاعرها بود که مردم کوچه و بازار، حتی درون دورافتاده‌ترین‌روستاها، آثارش را می‌شناختند و بلکه با آن‌ها، زندگی کرده بودند. نه از آن رو که آثار مکتوب وی همچون «سرود درد» و «سرود سپیده» به دستشان رسیده باشد. نه! بل از آن رو که سروده‌های وی، «سرود» بودند! شعرهای غنی و پرمغزی که با موسیقی و نغمۀ خوش خوانندگان انقلابی همراه می‌شدند و بسیار سریع‌تر و آسان‌تر از کتاب‌ها، جاده‌ها را تا عمق دل‌ها می‌پیمودند. بهترین‌مثال از این‌سرودهای آشنا و ماندگار، «خمینی ای امام!» و «این بانگ آزادی هست کز خاوران خیزد» هستند که تا ابد به‌عنوان سرود مبارزین انقلابی درون خاطرۀ ایران نقش بسته‌اند.

سال گذشته بود که انتشارات شهرستان ادب با همکاری انتشارات سیمرغ هنر که وابسته به سازمان بسیج هنرمندان هست، همت کردند و با همیاری اساتید اهل فضل و ادب، این‌سرودهای ماندگار و ارزشمند را درون کنار همۀ آثار منتشرشده و نشدۀ این‌چهرۀ ماندگار ادبیات، گردآوری کردند. رضا اسماعیلی، مصطفی محدثی خراسانی و حسین اسرافیلی، کارشناسانی بودند که با ساعت‌ها تلاش و تحقیق آثار استادسبزواری، کامل‌ترین‌مجموعۀ اشعار وی را درون چهار جلد با عنوان «این بانگ آزادی» تدوین کردند تا با همکاری این‌دوانتشارات، به بازار نشر عرضه شود.

نام این‌مجموعه که دربردارندۀ بیش از هزار قطعه شعر از مرحوم سبزواری هست، از یکی از معروف‌ترین‌سرودهای وی اقتباس شده که ذکرش پیش از این رفت. از دیگرسو، این‌سه‌تن به همت بلندشان، آرشیو عظیم سازمان صدا و سیما را کاویده‌اند و بیش از دویست‌عنوان‌سرودی را که درون همۀ این‌چهاردهه توسط مرحوم سبزواری سروده شده، گردآوری و تنظیم کرده‌اند. شعرهایی که پیشتر منتشر شده بودند نیز با دقت و تأمل این‌کارشناسان صاحب‌نظر، تحت ویرایش و بازنگری و تطبیق با نسخه‌های اصلی قرار گرفته‌اند. بهتر از همۀ این‌ها، شعرهای تازه‌ای هست که ازبرای نخستین‌دفعه با هماهنگی و همیاری فرزند ارشد استاد، درون این‌مجموعه منتشر شده هست. همۀ این‌ها سبب می‌شود این‌کتاب، شایان توجه و خواندنی باشد.

حمید سبزواری هم نشان درجه‌یک هنری داشت و هم درون دورۀ سوم چهره‌های ماندگار به‌عنوان چهرۀ ماندگار ادبیات ایران انتخاب شد. مطالعۀ آثار وی، جدا از ارزش ادبی و زیبایی‌های کلامی آن‌ها، شکلی از مطالعۀ تاریخ ایران درون بهترین‌ و هنری‌ترین‌شکل ممکن هست. بی‌سبب نبود که درون نشست رمضانیۀ امسال شاعران با رهبر انقلاب، زمانی ذکر خیر شاعران از دنیا رفته بود، رهبر با نام کوچک از استادسبزواری یاد کردند تا همه دفعه دیگر، محبت ایشان را به مرحوم سبزواری به خاطر بیاورند.

اینک این‌مجموعۀ چهارجلدی با همۀ دقت، سلیقه و ظرافت طبعی که درون تدوین آن به کار رفته، بهترین‌مرجع ازبرای دسترسی به آثار پدر شعر انقلاب اسلامی ایران هست.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *