به چه دلیل «خواندن توانستن هست» شعار نمایشگاه کتاب شد

به گفته خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس،‌ اعضای شورای سیاستگذاری نمایشگاه کتاب هفته گذشته شعار دوره سی و دوم را «خواندن توانستن هست» انتخاب کردند.

بر اساس این گفته، درون پی انتخاب این شعار واکنش‌های مختلفی ابراز شد، ایوب دهقانکار سخنگوی نمایشگاه کتاب درون تشریح این انتخاب درون برنامه گفت‌وگوی خبری شبکه خبر اظهار داشت: حکایت انتخاب شعار مفصل هست، اعضای شورا بر انتخاب مناسب تاکید داشتند،‌ ولی از طریق کمیته رابطه ها عمومی فراخوانی را منتشر کرده بودیم و از تمام مردم کشور، جامعه علمی، پژوهشگران و اندیشمندان و اصحاب قلم دعوت شد اشعار پیشنهادی را به دبیرخانه ارسال کنند، درون ادامه شعارهای بسیار با تنوع زیاد عنوان وصول شد.

وی اضافه کرد: اعضای شورا ملاک‌هایی ازبرای انتخاب شعار سال داشتند، اتفاق نظر بر این بود که رویکرد و چشم انداز  ایدئولوژی ما را ازبرای کتاب و مطالعه نشان دهد،‌از سویی درون شورای سیاستگذاری تاکید شد مسایل گذشته کشور مغفول نماند، خصوصا حوادثی که درون سطح ملی و فرامنطقه‌ای رخ داد‌، کار نابخردانه دولت امریکا علیه سپاه پاسداران و.. با لحاظ همه این موارد و مدنظر قرار دادن اینکه شعار یک بیاینه و مقاله پژوهشی نیست که همه آنچه درون اندیشه داریم درون قالب شعار بیاید و ضمن اینکه درون شعار نباید واژگان از یک تعدادی فراتر رود و باید نگاه را با کلمات کوتاه نشان دهیم؛‌این شعار انتخاب شد.

دهقانکار به آموزه های دینی و سخنی از حضرت علی(ع) اشاره کرد و گفت: درون آموزه های دینی و فرموده بزرگان چون حضرت علی (ع) آمده: دانش قدرت و اقتدار می آورد و از آن سو با توجه به اینکه درون زبان فاخر فارسی ضرب المثلی داریم که «خواستن توانستن هست»، انحراف از معیاری درون نظر گرفته شد با این هدف که خواندن منجر به آگاهی شود. دانایی و دانش منجر به قدرت و توانستن می‌شود که مسایل دیگر را هم تحت پوشش قرار می‌دهد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *