تحقیق قسمت کودک نمایشگاه کتاب؛ از پیشنهاد تلفیق ناشران متوسط تا بیان بی‌عدالتی‌ها

به گفته خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، جلسه نقد و تحقیق سی‌و‌دومین نمایشگاه میان‌المللی کتاب کودک و نوجوان با حضور هیأت مدیره انجمن و تیم اجرایی برگزاری نمایشگاه و جمعی از ناشران کودک و نوجوان، عصر روز گذشته درون محل انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان برگزار شد.

* پیشنهاد تلفیق ناشران متوسط

درون ابتدا نادر قدیانی رئیس هیأت مدیره انجمن فرهنگی ناشران و مدیرانتشارات قدیانی گفته کوتاهی درون مورد نحوه‌ برگزاری نمایشگاه ارائه داد.

وی با ذکر مشکلات برگزاری هر دوره نمایشگاه و تلاش جمعی و طاقت‌فرسایی که درون هر دوره ازبرای آن صرف می‌شود به این نکته اشاره کرد که برگزاری نمایشگاه بدون همکاری جمعی و تلاش انجمن‌های صنفی غیرممکن هست.

وی همچنین به ناشران متوسط و کوچک توصیه کردد تا با تلفیق با یکدیگر درون نمایشگاه و با گرفتن غرفه‌های بزرگ و یکدست و صرفه‌جویی درون خرج‌ها حضور موفق‌تری داشته باشند.

 

 

* چگونگی تخصیص غرفه درون نمایشگاه 

درون ادامه مسعود گلابی مدیر  اجرایی قسمت کودک و نوجوان نمایشگاه نرم‌افزاری را معرفی کرد که براساس لینک خانه کتاب و تولیدات ثبت شده ناشران، امتیاز ناشران کاملاً مکانیزه و الکترونیکی و بدون هیچ دخل و تصرفی و بدون کوچک‌ترین اشکالی محاسبه شد و متراژ مورد نظر به ناشر تخصیص داده شد و همچنین درون مورد آیین‌نامه شیوه اجرایی توضیحاتی ارائه شد.

سپس ناشران شرکت‌کننده سؤالات و انتقادات خود را مطرح کردند و مسؤلان پاسخگو بودند. از جمله:

* نمایشگاه الگویی ازبرای زندگی پاکیزه شهری هست

سیدرضا کروبی مدیر انتشارات فنی ایران با اشاره به نقاط ضعف دور از شأن نمایشگاه درون مورد محیط‌زیست، تبلیغات مزاحم و… عنوان کرد که چه بهتر الگوی زندگی برتر شهری درون نمایشگاه کتاب که بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی کشور هست نمایش داده شود.

* بی‌عدالتی غرفه‌بندی نمایشگاه

ابوالقاسم فیض‌آبادی مدیر نشر نخستین با انتقاد از برگزاری نمایشگاه دوره‌های مختلف نمایشگاه اختصاص متراژ غرفه و جانمایی درون آن را بسیار دور از عدالت دانست.

* عزم همگانی

یحیی دهقانی مدیر انتشارات مبتکران با اشاره به مشکلات برگزاری نمایشگاه‌های میان‌المللی و انتقاد بعضی از مواد آیین‌نامه‌های بالادستی، از انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان خواست تا با توجه به نظرات ناشران کودک و نوجوان، مطالب را به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتقل کند تا آن وزارتخانه نسبت به تغییر و اصلاح آیین‌نامه درون جهت بهبود شرایط کار نماید.

درون آخر انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان از همه ناشران کودک و نوجوان درخواست کرد تا نظرات اصلاحی خود را درون مورد آیین‌نامه برگزاری نمایشگاه میان‌المللی کتاب به دبیرخانه کار نمایند تا کارگروه مفاد آیین‌نامه دسته‌بندی و مرتب کردن این نظرات مطالب را به وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی کار کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *