توصیه‌های آیت‌الله قاضی ازبرای ماه رجب

خبرگزاری فارس، گروه اندیشه: ماه رجب درون پرتو آیات و روایات، ماه پرفضیلت و فرصتی ازبرای انسان درون جهت خودسازی شناخته می‌شود. علمای دین نیز این ماه را زمانی ازبرای به جا آوردن بندگی و عبادت خدا می‌دانند.

مرحوم آیت الله العظمی قاضی طباطبایی به شاگردان خود درون ماه‌های رجب، شعبان و رمضان این توصیه ها را می‌کردند:
اول: بر شما باد به این‌که نمازهای فریضۀ خود را با نوافل آن که مجموعاً پنجاه و یک رکعت هست، درون بهترین اوقاتشان انجام دهید؛ و درصورتیکه نتوانستید چهل و چهار رکعت آن‌را بجا بیاورید. چنان‌چه باز هم شواغل دنیا شما را بازداشت، حتماً نافلۀ ظهر را که به وی «صلوة أوّابین» می‌گویند، انجام بدهید. و نماز ظهر را هم درون وقت فضیلت انجام دهید که درون قرآن بدان تأکید شده و مراد از «صلوة وُسطی» همان نماز ظهر هست.
دوم: امّا درون مورد نافلۀ شب بخصوص باید بدانید که: انجام دادن آن درون نظر مؤمنین و سالکان حضرت معبود از واجبات هست و هیچ چاره‌ای جز أتیان آن نیست! و تعجّب هست از کسانی که قصد رسیدن به مرتبه‌ای از مراتب کمال را داشته ولی به قیام شب و انجام نوافل آن بی‌توجّه هستند! و ما هیچ‌گاه ندیده و نشنیده‌ایم که احدی به یک مرحله و مرتبه‌ای از کمال مسیر یافته باشد مگر بواسطۀ برپاداری نماز شب.
سوم: بر شما باد به قرائت قرآن کریم درون نافله‌های شب که انسان را حرکت داده، سیر وی را سریع می‌نماید و ازبرای وی بسیار مفید هست. تغنّی به قرآن، انسان را بخدا نزدیک می‌کند! بخلاف غنای محرم که آدمی را به لهو می‌کشاند. پس تا می‌توانید درون شب‌ها قرائت قرآن کنید، به چه دلیل که قرائت قرآن شراب مؤمنین هست.
چهارم: بر شما باد اینکه: به انجام دادن اوراد و أذکاری که هر یک از شما بعنوان دستور درون دست دارید، ملتزم و متعهد باشید! و بر شما باد به مداومت سجدۀ یونسیّه و گفتن ذکر یونسیّه: «لا إلهَ إلا أنتَ سُبحانکَ إنی کُنْتُ مِن الظالمین» درون سجده از پانصد تا هزار مرتبه.
پنجم: بر شما باد به زیارت مشهد اعظم، که مراد همان حرم مطهر امیرالمؤمنین و قبر نورانی آن بزرگوار هست، و نیز سایر مشاهد مشرفۀ اهل البیت (ع) و مساجد معظمه مانند: مسجد الحرام، مسجد النبی، مسجد کوفه، مسجد سهله و بطور کلی هر مسجدی از مساجد! چون مؤمن درون مسجد، همانند ماهی هست درون آب دریا!
ششم: و هیچگاه پس از نمازهای واجب خود، تسبیحات حضرت صدیقه صلَوات الله علیها را ترک ننمائید، چون این تسبیحات، یکی از انواع «ذکر کبیر» شمرده شده هست.
هفتم: یکی از وظائف با اهمیت و لازم ازبرای سالک إلی الله، دعا ازبرای فرج حضرت حجّت صلوات الله علیه درون قنوت «وَتْر» هست. بلکه باید درون هر روز و درون همۀ اوقات و همۀ دعاها، ازبرای فرج آن بزرگوار دعا نمود.
هشتم: یکی دیگر از وظائف لازم و با اهمیت، قرائت زیارت جامعه، معروف به «جامعۀ کبیره» درون روز جمعه هست.
نهم: لازم هست که قرائت قرآن حتماً کمتر از یک جزء نباشد.
دهم: تا می توانید بسیار به ملاقات و زیارت برادران نیکوکار خود بشتابید، به چه دلیل که براستی آن‌ها برادرانی هستند واقعی که درون تمام مسیر، همراه انسانند و با رفاقت خویش، آدمی را از کریوه‌های نفس و تنگناها و عقبات آن عبور می‌دهند.
یازدهم: به زیارت اهل قبور ملتزم باشید ولی نه بصورت مداوم و همه روزه (مثلاً درون هفته، یک روز انجام بگیرد) و نباید زیارت قبور درون شب واقع گردد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *