جزئیات مرحله استانی چهل‌و‌دومین دوره مسابقات قرآن/ تقویم زمانی مرحله کشوری

به گفته خبرگزاری فارس؛ حجت‌الاسلام «علی مقنی» مسئول بنیاد مسابقات قرآن کشور بااشاره به شروع مرحله استانی چهل‌ودومین دوره مسابقات قرآن سازمان اوقاف و امور خیریه، گفت: این مرحله از ابتدای تیرماه شروع شده و بعضی استان‌ها این مرحله را به اتمام رسانده‌اند و درون بعضی نیز هم‌اکنون درون حال برگزاری هست، ولی نهایتاً همه استان‌ها باید تا آخر تیرماه جاری رقابت‌های مرحله استانی را به اتمام برسانند.

رئیس بنیاد مسابقات میان‌المللی قرآن کریم با بیان اینکه درون این مرحله ناظرانی ازبرای نظارت و ارزیابی بعضی مباحث فنی انتخاب شده اند، ابراز کرد: درون قسمت فنی همه داوران این مرحله با مشورت و نظر کارشناسی مرکز انتخاب می شوند.

وی ادامه داد: درون قسمت نظارت و ارزیابی این مسابقات، گروهی از افرادی که هم سابقه و هم از نظر فنی صلاحیت های لازم را دارند، شرکت کرده اند و جلسات متعددی ازبرای انتخاب شاخص های فنی برگزار شده هست.

حجت‌الاسلام مقنی تأکید کرد: از پیش از برگزاری تا پس از اختتامیه، استان‌ها درون ابعاد فنی، کیفی و تبلیغاتی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و نهایتاً امتیازی به آنها اعطا می‌شود؛ این امتیاز با امتیاز بنیاد مسابقات جمع و این چنین نمره استان درون این قسمت معلوم می‌شود.

رئیس بنیاد مسابقات میان‌المللی قرآن کریم با بیان اینکه مسابقات خیلی دستخوش تغییر نمی‌شود و نظام مشخصی دارد، گفت: البته بعضی نقاط ضعف قابل شناسایی و رفع و نیز نقاط قوت قابل تقویت هست.

وی درون جواب به این سوال که ممکن هست استانی نصاب لازم را درون این مرحله به دست نیاورد؟، بیان کرد: ممکن هست بعضی استان‌ها نسبت به استانداردهای پیش‌بینی شده، عقب باشند که لازم هست ازبرای رفع این مسئله برنامه‌ریزی و کار شود چنان که بعضا عدم احاطه کارشناسانه و عدم توجیه بعضی عوامل اجرایی مسابقات، سبب ضعف رقابت‌ها می‌شود.

حجت‌الاسلام مقنی درمورد وقت‌بندی مرحله کشوری چهل‌ودومین دوره مسابقات قرآن سازمان اوقاف و امور خیریه، عنوان کرد: مرحله مقدماتی مرحله کشوری درون قسمت برادران و درون رشته‌های تواشیح، اذان و دعاخوانی از دهم مرداد‌ماه درون شهر مقدس قم برگزار می‌شود و درون پی‌هماهنگی‌های انجام شده به صورت استدیویی هست که از شبکه قرآن پخش می‌شود.

رئیس بنیاد مسابقات میان‌المللی قرآن کریم با بیان اینکه هم‌اکنون درون حال گزینش داوران مرحله کشوری هستیم، گفت: مسابقات کشوری درون رشته‌های حفظ ۱۰، ۲۰ و ۳۰ جزء قرآن کریم، ترتیل، قرائت تحقیق، اذان، دعاخوانی، تواشیح و رشته‌های معارف برگزار می‌شود.

وی درمورد تقویم زمانی مرحله کشوری مسابقات قرآن درون قسمت خواهران، عنوان کرد: با تغییرات اعمال شده، رقابت‌های خواهران از ابتدای شهریور‌ماه درون رشته‌های تواشیح و دعاخوانی درون شهر مقدس قم و درون دیگر رشته‌ها به میزبانی استان اصفهان برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام مقنی ادامه داد: نفرات برتر بر اساس سهمیه‌بندی بنیاد مسابقات به این مرحله مسیر می‌یابند و طبق وقت‌بندی معلوم درون رشته‌های مختلف با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.

وی درمورد تقویم زمانی مرحله نهایی رقابت‌های کشوری چهل‌ودومین دوره مسابقات کشوری سازمان اوقاف، ابراز کرد: مسیر‌یافتگان به این مرحله درون قسمت برادران از ششم تا ۱۰ مهرماه و درون قسمت خواهران از از ۱۱ تا ۱۷ مهرماه به میزبانی استان اصفهان، ازبرای کسب رتبه‌های برتر با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.

حجت‌الاسلام مقنی درمورد سهیمه پیش‌بینی شده ازبرای قسمت مقدماتی مرحله کشوری این مسابقات، خاطرنشان کرد: به تناسب رشته‌ها و استعدادهای استانی، میان ۵۰ تا ۷۰ نفر درون هر رشته درون قسمت مقدماتی مرحله کشوری با یکدیگر رقابت می‌کنند که پیش‌بینی می‌شود، جمعیتی نزدیک به یک هزار نفر را شامل شود. البته سهمیه استان‌ها و رشته‌ها متفاوت هست، چنانکه درون بعضی رشته‌ها مثل اذان و دعاخوانی از هر استان تنها یک نفر به مرحله کشوری مسیر می‌یابد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *