جشنواره تجسمی فجر مانند بی‌ینال ونیز «موضوع‌محور» باشد

 به گفته خبرگزاری فارس به نقل از ستاد اطلاع رسانی یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، روح‌الله شمسی‌زاده ملکی دبیر رشته مجسمه یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، ‏درمورد تفکیک ۱۰ رشته هنرهای تجسمی درون جشنواره یازدهم گفت: این تفکیک نباید سبب شود رویدادی با ۱۰ رویکرد مختلف داشته باشیم، بلکه باید هماهنگی میان این ۱۰ رشته وجود داشته باشد. یک رویداد شامل اجزای متفاوتی هست که کنار هم قرار گرفتن آنها یک کل منسجم را می‌سازد.

وی تاکید کرد: از سوی دیگر جداسازی رشته‌های هنرهای تجسمی سبب می‌شود نگاه تخصص‌محور درون جشنواره به وجود بیاید و بهترین‌ها درون هر رشته انتخاب شوند. این نگاه تخصصی سبب شود که درون آخر هماهنگی میان قسمت‌ها وجود داشته باشد.

شمسی‌زاده ادامه داد: جشنواره تجسمی فجر سال‌هاست که به صورت فستیوال برگزار می‌شود ولی به نظر من امسال تغییرات بنیادین درون آن رخ داده هست. این جشنواره به لحاظ حجم عملیاتی، مهمترین رویداد تجسمی کشور هست، ولی باید تحقیق شود که تأثیر آن درون سال‌های گذشته به اندازه نامش بوده هست یا نه. امسال صحبت‌های جدی درون شورای سیاستگذاری مطرح شد تا تدابیری ازبرای بازدهی بیشتر جشنواره اندیشیده شود.

دبیر رشته مجسمه یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر اظهار کرد: امسال ملاک انتخاب آثار هنرمندان، پیشرو بودن و فرزند وقت خویش بودن آنهاست و اینکه چگونه این با اهمیت درون اثرشان تجلی پیدا کرده هست. ولی قسمت دیگری از آثار درون تعامل با گالری‌هایی که درون حوزه هنر تجسمی پویا هستند به جشنواره وارد می‌شود. نکته با اهمیت درون قسمت حضور گالری‌ها این هست که آثار متأخری که درون جریان برنامه سالانه گالری‌ها به نمایش درون آمده‌اند درون این جشنواره شرکت داده شود.

این هنرمند اضافه کرد: زمانی اثری درون گالری به نمایش درون می‌آید یک مسیر آزمون و خطا را طی کرده هست. گالری‌ها درون طول سال فرآیندی را سپری می‌کنند و از دل آن چند هنرمند را که می‌توانند نماینده اندیشه آنها باشند، درون جشنواره معرفی می‌کنند. بدین ترتیب جشنواره تجسمی فجر می‌تواند کارنمای سالانه حوزه تجسمی کشور باشد و مخاطبان برآیندی از کل جریان تجسمی کشور را مشاهده می‌کنند.

شمسی‌زاده درمورد موضوعی بودن یا نبودن جشنواره و اینکه درون جشنواره امسال موضوع «آزاد‌» هست، گفت: قسمت عمده رویدادهای هنری که درون دنیا برگزار می‌شوند یک درون‌مایه و تم ازبرای آثار درون نظر می‌گیرند. ولی نکته اینجاست که باید با توجه به وقت‌بندی درون نظر گرفته شده ازبرای فستیوال، فرصتی به هنرمند داده شود تا بتواند به آن موضوع فکر کند.

وی اظهار داشت: با این حال وجود تم و موضوع درون یک رویداد هنری الزامی نیست. به عنوان مثال درون بی‌ینال ونیز دو قسمت وجود دارد، درون بخشی که به کشورهای مختلف اختصاص دارد موضوع مطرح نیست، ولی قسمت رقابتی حول یک محور می‌گردد. این نکته می‌تواند درون جشنواره فجر نیز رعایت شود ولی مسئله وقت‌بندی بسیار با اهمیت هست و درون شب اختتامیه جشنواره باید تم سال آینده معرفی شود تا کسانی که قصد شرکت درون آن را دارند بتوانند روی آن موضوع تفکر کنند.

یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با دبیری ابراهیم حقیقی درون بهمن ماه ۱۳۹۷ ‏برگزار ‏می‌شود. ‌درون این جشنواره، بیژن غنچه پور، سید مجتبی موسوی و مرتضی نعمت‌اللهی داوری ‏رشته مجسمه را به عهده دارند.‏

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *