خشونت درون قلب تئاتر شهر/بی‌توجهی نهادها به امنیت محیط‌های فرهنگی

به گفته خبرنگار تئاتر خبرگزاری فارس، شاید خیلی از مردمی که هر روز با خونسردی یا عجله ناشی از کار از مترو ولی‌عصر(عج) عبور و مرور می‌کنند یا به دستفروش‌های اطراف پارک دانشجو رجوع یا اینکه ساعتی زیر درخت‌های پارک می‌نشینند و گلویی تازه می‌کنند، نیم نگاهی به ساختمان خسته و قدیمی دایره‌ای شکل تئاتر شهر انداخته باشند ولی هیچ‌گاه نظرشان هم جلب نشده که داخل این مکان چه خبر هست. تفرجگاه هست یا اینکه تبدیل به مخروبه‌ شده هست!

همین ساختمان سنگی و خسته دایره‌ای شکل اصلی‌ترین مکان اجرای تئاتر درون ایران هست و امروز نسل‌های مختلف تئاتر با آن خاطرات زیادی دارند و خاک صحنه‌اش را خورده‌اند.

مقدمات ساخت تئاتر شهر درون سال ۱۳۴۶ فراهم شد و بهمن ماه سال ۵۱ با اجرای نمایش «باغ آلبالو» سالن اصلی آن افتتاح شد.

تئاتر شهر مدتی تحت مدیریت رادیو و تلویزیون بود و پس از انقلاب با حکم شورای انقلاب، اداره‌اش به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سپرده شده هست. از ابتدا قرار بود فضای اطراف تئاتر شهر دست نخورده باقی بماند تا از دور معلوم باشد ولی سرنوشت طور دیگری رقم خورد  و تئاتر شهر درون دوره هر مدیریتی اتفاقات گوناگونی را شاهد بود.

درون دوران شهرداری کرباسچی درون تهران، شهردار وقت، مدیران تئاتر ایران را با وعده کمک به تئاتر تشویق کرد تا دیوارهای نرده‌ای حریم تئاتر شهر را بردارند،‌ غافل از اینکه این کار پیامدهایی چون ورود فروشندگان مواد مخدر،‌ معتادان، اراذل و اوباش، افراد ولگرد دستفروشان و … را به این مکان داشته هست.

علاوه بر اینها هر ساله نیز شاهد هستیم که عده‌ای درون زمستان درون این مکان آتش روشن می‌کنند و حتی این اتفاق یک دفعه منجر به سوخته شدن درب بزرگ تئاتر شهر شد. درون سال‌های گذشته نیز شاهد دزدیده شدن دستگیره‌های ساختمان مرکزی و دیگر اشیاء قیمتی اطراف تئاتر شهر و لوازم آن بودیم.

نکته این هست که مسئولان قدیم تا تازه تئاتر شهر و مرکز هنرهای نمایشی تلاش زیادی ازبرای ایجاد حریم ازبرای اطراف تئاتر شهر انجام دادند ولی همه اینها درون حد یک حرف و یک وعده از سمت شهرداری تهران و شورای شهر باقی ماند. ازبرای مثال با وعده ایجاد پاتوق فرهنگی درون پهنه رودکی از تئاتر شهر تا تالار وحدت و با وجود مدیریت‌های تازه و نامه نگاری‌های بسیار میان تئاتر شهر و شورای شهر و شهرداری قرار بود این معضل برطرف شود ولی هیچ نتیجه‌ای حاصل نشد.

علاوه بر همه اینها، بحث دستفروشان اطراف تئاتر شهر از مترو ولیعصر به سمت سه مسیر جمهوری و درون اطراف پارک دانشجو نیز خود معضلی هست که گرچه نمی‌توان به دلیل احتیاج مالی دستفروشان را جمع کرد ولی یک ساماندهی درون این راستا می‌تواند شرایط را ازبرای رفت و آمد هنرمندان و علاقه‌مندان به تئاتر و تئاتر شهر نیز بهتر کند. درون ایام ده شب جشنواره تئاتر شهر شاهد بودیم که این دستفروشان ساماندهی و درون مکان دیگری اسکان داده شدند، ولی پس از آن دو مرتبه وضعیت به حالت گذشته بازگشت.

از سال‌ها قبل گودبرداری زمین جنوبی مجاور ساختمان تئاتر شهر که به تعبیری ازبرای ایجاد پارکینگ، مسجد یا هر مکان فرهنگی دیگری ایجاد شد و الان هم که دقیقا معلوم نیست که درون این فضا چه چیز تأسیس شده هست، شرایط فضای پشت تئاتر شهر را نیز وخیم‌تر کرده هست و عملا هیچ فضایی ازبرای پارکینگ درون نظر گرفته نشده هست به طوریکه خیلی از هنرمندان و اهالی فرهنگ ازبرای رفت و آمد درون این مکان به ویژه شب‌ها و از مسیر تئاتر شهر تا سوار شدن به ماشین توسط اراذل دچار مشکل می‌شوند.

محمدجواد حق شناس رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران سال گذشته درمورد ایجاد حریم درون اطراف تئاتر شهر گفته بود که اقدامات لازم درمورد این امر جزو وظایف شهرداری منطقه یازده هست. 

وی مطرح کرده بود که تا مهر ماه سال گذشته این اتفاق خواهد افتاد ولی همانصورت که معلوم هست ما شاهد هیچ اتفاقی درون این زمینه نبودیم. حتی حق شناس عنوان کرده بود که بحث دستفروش‌ها نیز ساماندهی می‌شود و تغییرات درون سطح شهرداری درصورتیکه بسامان شود، شرایط بهبود پیدا می‌کند!

 

سعید اسدی مدیر فعلی تئاتر شهر از سال گذشته تاکنون صحبت‌هایی مبنی بر رایزنی ازبرای ایجاد حریم درون اطراف تئاتر شهر انجام داد ولی درون واقع وی نیز تنها به یک بازسازی درون سالن اصلی تئاتر شهر اکتفا کرد.

شب گذشته شاهد بودیم که تیراندازی درون اطراف مجموعه تئاتر شهر سر و صدای زیادی به پا کرد و مردم را به این مکان کشاند. طبق گفته پلیس درگیری میان دو نفر به واسطه خصومت شخصی رخ داده که یکی از طرفین اسلحه کلت داشته و به سمت دیگر شلیک و وی را زخمی می‌کند. البته با حضور مأموران درون محل فرد ضارب دستگیر و اسلحه وی توقیف می‌شود ولی مسئله این هست که تا وقت دستگیری ضارب، هر دو سمت ضارب و مضروب درون داخل مجموعه تئاتر شهر نگه داشته می‌شوند. آیا چنین وضعیتی درون خور شأن این مکان فرهنگی هست؟

شهرام کرمی مدیر کل هنرهای نمایشی نیز درون گفت وگو با خبرنگار فارس مطرح می‌کند که درون حال پیگیری این قضیه هست و متأسفانه درون این راستا هم اکنون هیچ کاری انجام نشده و تلاش داریم با توجه به جوی که صورت گرفته اتفاق مثبتی ازبرای حریم اطراف تئاتر شهر رخ بدهد.

نکته پایانی این هست که مجموعه تئاتر شهر توسط سازمان میراث فرهنگی به عنوان میراث ثبت شده هست و ازبرای حفظ ایمنی این فضا باید درون اطراف آن حریم امن و مطمئنی ایجاد شود و افرادی درون داخل و اطراف آن رفت و آمد کنند که جزو اهالی و علاقه‌مندان تئاتر باشند. حال می‌بایست منتظر باشیم و پیگیری کنیم که آیا اتفاق مثبتی ازبرای حریم اطراف تئاتر شهر خواهد افتاد یا خیر و آیا مسئولان شهری ما درون این زمینه چون گذشته بی تفاوت خواهند بود؟!

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *