خیاط‌خانه‌ای درون دل یک مسجد!+کلیپ

خبرگزاری فارس ـ گروه مسجد و هیأت ـ امیرحسین کسایی: صدای کار چرخ‌های خیاطی، راهرویی مملو از کیسه‌ها، پوشش‌ها و پارچه‌ها و صدای خانم‌هایی که با ذکر صلوات مشغول به فعالیت هستند، درون گام اول از یک کارگاه خیاطی و تلاش جمعی خبر می‌دهد؛ کارگاهی که معماری دیوارهایش نشان از فضای یک مسجد دارد.

خانم‌های این خیاط‌خانه درون جزء به جزء فعالیت‌های خود صلوات می‌فرستند و کار درون این خیاط‌خانه را نوعی ثواب ازبرای آخرت خود می‌دانند؛ چون این خیاط‌خانه ماهیتش خیریه هست. فکر و نیت خانم‌های فعال درون این خیاط‌خانه خیرخواهی هست و همگی روزهای فرد راهی مسجد می‌شوند تا ازبرای ایتام، نیازمندان و آنانی که ندارند، بدوزند؛ کسانی که بناست آبرویشان حفظ شود.

محصولات این خیاط‌خانه شامل همه می‌شود؛ تنها کافی هست خانم‌ها بدانند کودکی، ‌زنی و … درون نقطه‌ای از کشور خواهان کمک و لوازم زندگی هست تا تولیدات خیاط‌خانه خود را ازبرای آن‌ها برنامه‌ریزی کنند.

 

خوش‌ذوقی درون طراحی بسته‌های محصولات

خانم‌ها با ذوق و سلیقه خود کار را تقسیم کرده‌اند؛ بسته آشپزخانه که شامل دم‌کنی، دستگیره و … هست، بسته خواب که شامل تشک، بالشت و پتو هست و درون آخر اوج هنرشان بسته سیسمونی هست؛ شامل تشک، پتو و بالشت کودکانه که به گفته آن‌ها با مدلی متنوع و جذاب طراحی شده بود.

رنگ‌های محصولات جلوه‌گر روحیه زنانه بود، خانم‌ها تلاش کرده بودند با رنگ های لطیف و زیبا، آبروی مخاطبان خود را حفظ کنند. محصولات آنان قطعاً زمانی که به دست مخاطبان می‌رسد، موجب شادی آنان می شود. رنگ‌های زیبا و شاد محصولات به آبرومند شدن و شکیل شدن آنها بسیار کمک می‌کند.

 

 

فضای معنوی یک خیاط‌خانه

بر درون و دیوار این کارگاه نیز کاغذهایی چسبانده بودند که نشان می‌داد ازبرای این کار خیر چقدر ارزش و جایگاه قائلند، بر یکی از آن‌ها درج کرده‌بودند: «فضای خیریه مقدس هست، از غیبت کردن بپرهیزید» یا صندوق صدقاتی که برروی آن «رد مظالم» درج شده‌بود که نشان‌دهنده ارزشی بود که ازبرای کار قائل بودند. آن‌ها می‌خواستند از دقیقه به دقیقه حضور خود درون این فضا کسب پاداش و ثواب کنند لذا با درج این کاغذها به خود و دیگران تذکر می‌دادند تا این فرصت را از دست ندهند.

خیریه‌ای که حاجت هم می‌دهد!

خانم‌های خیریه همگی با وضو درون حال تلاش ازبرای آماده سازی لوازم مورد احتیاج مردم هستند و همگی به کار خیر خود ایمان دارند تا جایی که درصورتیکه مشکلی هم دارند، نذر خیریه می‌کنند و حاجت خود را از خداوند می‌گیرند. اینقدر خود را بدون چشم‌داشت می‌بینند که علاوه بر اینکه بی مزد و منت کار می‌کنند، خود نیز پول می‌گذارند تا جهیزیه ازبرای دختران بی‌بضاعت آماده کنند.

 

 

خیریه‌ای درون دل یک مسجد

این‌ها همگی توصیفی از خیاط‌خانه خیریه بانوان مسجد حضرت ولیعصر(عج) شهرک شهید محلاتی هست. مسجد درون فرهنگ دینی و عبادی مردم، محلی ازبرای اقامه نماز و راز و احتیاج با خداوند هست البته درون صدر اسلام و براساس روایات و نقل‌ها، پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) تمام امور خود را درون مسجد مدیریت می‌کردند. این روزها اینگونه کارکردها از مساجد کمتر دیده می‌شود ولی مسجد حضرت ولیعصر(عج) همان رویه صدر اسلام را درپیش گرفته هست و درون هر زمینه‌ای ازبرای خدمت به محل و جذب جوانان بال خود را گشوده هست و زمینه را ازبرای فعالیت جوانان فراهم کرده هست.

تلاش‌های یک امام‌جماعت ازبرای جذب جوانان

حجت‌الاسلام علیزاده امام جماعت مسجد درون تشریح بخشی از این فعالیت‌ها ازبرای جذب جوانان می‌گوید: «مسجد ما امروزه این تجربه را دارد که درون حوزه تربیت‌بدنی، فضایی را درون اختیار این امر قرار داده هست که انصافاً کم‌نظیر هست، تحت سایه مسجد بهترین امکانات ورزشی فراهم شود که موجب جذب جوانان و مدال‌آوری‌های متعددی شده هست. آموزشکده زبان انگلیسی تحت اشراف مسجد ایجاد شده هست. همچنین فرصت مشاوره ازدواج، تربیت فرزند، جوانان و حقوقی درون فضای مسجد ارائه شده هست. درون این مسجد درون حد توان، تسهیلات به‌قصد تحصیل و ازدواج جوانان ارائه می‌شود، همچنین درون حوزه فرهنگی و هنری یک سالن آمفی‌تئاتر با ظرفیت ۳۰۰ نفر به‌صورت کاملاً به‌روز درون جنب مسجد آماده‌ شده هست، به‌طوری‌که ازبرای اکران کلیپ‌های جشنواره عمار از این ظرفیت استفاده کردن می‌شود و تلاش ما این بوده هست که نوجوانان و جوانان مستعد درون عرصه‌های هنری بتوانند از این ظرفیت استفاده کردن کنند.»

 

 

خیریه خواهران این مسجد درون قالب یک خیاطی که درون طبقه دوم مسجد ایجاد شده هست، دوخت لوازم زندگی مردم را درون دستور کار دارد و آن‌ها بسته‌هایی را به‌صورت ذوقی تحت عنوان بسته‌های خواب و استراحت، آشپزخانه و سیسمونی طراحی و تولید می‌کنند که بسیار زیباست و می‌توانند زندگی آبرومندانه‌ای را ازبرای مردم منطقه فراهم کنند که تاکنون بسته‌های متعددی درون این زمینه تولید شده هست.

 

 

حل مشکلات مردم هدف از تأسیس خیاط‌خانه مسجد

خانم گرجی مسئول خیریه بانوان مسجد حضرت ولیعصر(عج) هست، وی دغدغه‌اش را براساس روایت پیامبر(ص) اینگونه می‌گوید: « مَنْ أَصْبَحَ لَا یَهْتَمُّ بِأُمُورِ الْمُسْلِمِینَ فَلَیْسَ بِمُسْلِم؛ کسی که صبح کند و اهمیتی به کارهای مسلمانان ندهد وی مسلمان نیست.» این خیریه دغدغه‌اش حل مشکلات مردم و خانواده‌هاست و درون عرصه‌های مختلفی درون این راستا کار می‌کند.

سال ۹۸ از سوی مقام معظم رهبری سال رونق تولید نامگذاری شده هست، تولید موجب ایجاد اشتغال هست ولی ازبرای آن‌که بتوان تولید داشت ابتدا باید از مهارت لازم برخوردار بود، این خیریه درون گام اول، زنان مشتاق و علاقه‌مند به خیاطی را گردهم جمع می‌کند، خانم‌هایی که به قول خانم گرجی شاید درون ابتدا تنها دوخت روبالشتی را بلد بودند ولی امروز با اخذ آموزش‌های لازم به صورت حرفه‌ای پوشش می‌دوزند و تشک و پتو آماده می‌کنند.

دوخت پوشش با تکه‌پارچه‌های اهدایی مردم

خانم گرجی می‌گوید: «کار خیریه و البته بخشی از کار این روزهایش با تکه پارچه‌های بلااستفاده مردم شروع شد، مردم پوشش‌هایی را که احتیاج نداشتند به خیریه اهدا می‌کردند و ما نیز از پارچه‌های آنها ازبرای کودکان و محرومین حاشیه‌های تهران، پوشش می‌دوختیم که درون روزهای نخست ما با همان چرخ‌های دستی سیاه رنگ مارشال و همان تکه پوشش‌های اهدایی مردم ۷۰۰ دست پوشش ازبرای محرومین آماده کردیم.»

نمونه پوشش‌های دوخته شده این خیریه درون همان ابتدای امر نیز بسیار زیبا و شکیل و از همه مهمتر آبرومندانه بود، آنها این پوشش‌ها را ازبرای محرومین اطراف تهران ارسال کردند تا خیریه حیات خود را شروع کند. پس از این نمایش ظرفیت و قدرت خانم‌های خیریه، توان آنها درون راستای کمک رسانی‌های مسجد، هدفمندتر شد و درون کنار این با اهمیت، ابزار و وسایل مدرن‌تر نیز ازبرای آن‌ها تهیه شد به طوری که به گفته حجت‌الاسلام علیزاده امام جماعت این مسجد، امروز خیاط‌خانه دارای مدرن‌ترین چرخ‌های خیاطی هست.

 

 

ولی به چه دلیل خیاطی؟

خانم گرجی می‌گوید: «تلاش کردیم از ظرفیت بانوان درون امر کمک‌رسانی استفاده کردن کنیم لذا خیاطی را انتخاب کردیم حتی درون مقطعی به طبخ غذا نیز پرداختیم تا بتوانیم با توان و تلاش خود هم محصولات مورد احتیاج محرومان را فراهم کنیم و درون گام دوم با فروش آن‌ها سرمایه‌ای جهت کمک رسانی‌های خیریه فراهم آوریم»

یکی از برکات کار این خیریه، گروهی کار کردن آنان هست به نوعی که روزهای فرد، بالغ بر ۱۵ نفر از خانم‌ها مشغول به کار هستند که درون هر زمینه‌ای درون حد توان دست به دست هم داده‌اند تا بتوانند محصولی ازبرای کمک‌رسانی به محرومان فراهم کنند. همچنین درون روزهای زوج درون همان فضای خیریه، کلاس آموزش خیاطی ازبرای خانم‌های علاقه‌مندان برگزار می‌شود تا با بهره‌گیری از همین ظرفیت خیاط‌خانه زمینه کسب مهارت ازبرای دختران و زنان محله و منطقه فراهم شود.

 

 

آزادی یک زندانی با درآمد اولیه خیاط‌خانه مسجد

خانم گرجی می‌گوید: «درون نخستین گام پس از شروع به کار خیریه، کار به دوخت ملحفه کردند که با ۳ میلیون پول حاصل از فروش آنها یک زندانی را آزاد کردند و پس از آن با کمک خیرین، امام جماعت مسجد و هیأت امنای کار را گسترش دادند»

فراهم‌سازی زمینه درآمد و کسب خانم‌های محل

خیریه مسجد حضرت ولیعصر(عج) درون کنار امور خیر خود ظرفیت اشتغال را ازبرای خانم‌های محل فراهم کرده هست، بسیاری از این خانم‌ها پس از حضور درون خیریه، به عنوان یک خیاط ماهر، زمینه اشغال خود را به دست آوردند و حتی خیریه به این حد نیز بسنده نکرد و چرخ خیاطی ازبرای خانم‌ها تهیه کرد تا درون محیط خانه‌های خود نیز بتوانند با قبول سفارش به درآمدزایی ازبرای خود بپردازند. البته خیریه بخشی از کارهای خود را نیز به خانم‌ها درون منزل می‌سپارد تا با دوخت آن‌ها، بتوانند درآمدی کسب کنند. ما ازبرای زنانی که امکان خیاطی نیز ندارند، زمینه طبخ غذا درون منزل ازبرای کمک به محرومان را فراهم کرده بود و درون ازای این کار نیز به آن‌ها دستمزد می‌دهیم.

 توجه ویژه به حمایت از کالای ایرانی

این خیریه اصرار بسیاری بر استفاده کردن از پارچه‌های ایرانی دارد و تلاشش بر این هست تا فعالیتش درون راستای حمایت از کالاهای ایرانی باشد، به همین قصد درصورتیکه بنا دارند پارچه‌ای خریداری کنند حتماً مُصِر بر خرید کالای ایرانی هستند تا بتوانند گوشه‌ای از منویات مقام معظم رهبری را نیز درون این زمینه محقق کنند.

فعالیت‌های خیرخواهانه این خیریه محدود به محل و یا شهر و حومه تهران نیست بلکه درصورتیکه از مشکلی درون هر نقطه کشور با خبر شوند، سمت و سوی دوزندگی‌های خود را به سمت نیازهای آنان سوق می‌دهند. درون همین راستا زمانی که مسجد حضرت ولیعصر(ع) خود را معین کمک‌رسانی به مردم محروم روستای زهکلوت استان کرمان کرد، خیریه نیز نوک پیکان تولیدات خود را به سمت رفع نیازهای محرومان این منطقه برد لذا بسته‌های ناشی از ذوق خانم‌های خیاط شکل گرفت بسته‌هایی با عناوین؛ خواب، آشپرخانه و سیسمونی.

 

 

مسجد ولیعصر(عج) پشتیبان اهالی روستای زهکلوت کرمان

حجت‌الاسلام علیزاده امام جماعت این مسجد درون این باره می‌گوید: « شورای امداد مسجد درون روستای زهکلوت استان کرمان، قریب به ۶۰ هزار سکنه را تحت پوشش قرار داده هست که شامل هموطنان شیعه و سنی هست. این مسجد با الهام از منویات مقام معظم رهبری پیرامون فرمان آتش به اختیار درون حال تلاش و خدمت‌رسانی به مردم این منطقه هست و با فعالیت‌های جهادی خود بیش از ۲۰ ساختمان مذهبی، آموزشی، خدماتی، بهداشتی و درمانی درون آن منطقه ایجاد کرده هست. همچنین اردوهای جهادی پزشکی را درون این منطقه عملیاتی کرده‌ایم. خیریه خواهران نیز با تولید پوشش و لوازم آشپزخانه و خواب نقش خود را درون کمک رسانی به مردم این منطقه ایفا می‌کنند»

بسته خواب خیاط‌خانه این خیریه شامل بالشت، تشک، پتو بود، بسته آشپزخانه شامل دم کنی، دستگیره، روپوش و بسته سیسمونی نیز شامل بالشت، تشک و پتوی بچه‌گانه هست که ازبرای حماتی از محرومان کرمان تولید می‌کنند البته محصولات این خیریه محدود به این موارد نیست آنان، پوشش ازبرای کودکان کار تهران و یا روپوش ازبرای دانش‌آموزان بی‌بضاعت حاشیه تهران نیز می‌دوزند.

ارسال  ۸ کامیون پوشش و وسایل ازبرای محرومان کشور

خانم گرجی می‌گوید: «۷ روز ازبرای بازدید از مناطق محروم استان کرمان عازم شدیم و تلاش کردیم تمام نیازهای مردم این منطقه را از نزدیک مشاهده کنیم تا درون برگشت درون خیاطی بتوانیم با تلاش‌های خود بخشی از آن را جبران کنیم. خیریه ازبرای محرومان استان خراسان شمالی، کرمان، ملایر، اطراف تهران درون مجموع ۸ کامیون پوشش و وسایل مورد احتیاج را از دی ماه سال ۹۶ اکنون ارسال کرده هست که تماماً تولیدات این خیاط‌خانه بوده هست. »

اعزام زائر اولی‌های محروم به مشهد با درآمدهای خیاط‌خانه

البته فعالیت‌های خیریه خواهران این مسجد درون خیاط‌خانه خلاصه نمی شود آنها درون ابعاد دیگر مانند اعزام زائران محروم و خواهان به مشهد مقدس نیز تلاش دارند که درون این زمینه تاکنون ۳ کاروان زائر اولی‌های محروم استان کرمان را به مشهد طی سه سال اعزام کرده اند که خرج این مسافرت علاوه بر کمک خیران توسط فروش محصولات خیاط‌خانه تأمین می شود. همچنین این خیریه تاکنون ۲۰ رأس گوسفند ازبرای مردم این روستا قربانی کرده هست و ازبرای یک خانواده که چهار فرزند معلول داشته هست، یک ویلچر برقی تهیه کرده هست یا سقف خانه‌های آسیب دیده و مدارس کپری را تعمیر کرده هست.

خانم گرجی می گوید: «ازبرای تجهیز کتابخانه‌های روستای زهکلوت ابتدا از کتاب‌های بلااستفاده منازل محل استفاده کردن کردیم و کتاب‌هایی را که اهالی یک مرتبه مطالعه کرده‌ بودند جمع‌آوری و ازبرای کتابخانه‌های این منطقه ارسال کردیم و درون گام بعدی با بهره‌گیری از درآمد خیریه، کتاب‌های مناسب ازبرای آن‌ها را تهیه کردیم».

ایجاد بستر اشتغال و درآمد ازبرای محرومان

این خیریه ازبرای کمک به محرومان به ارسال اقلام بسنده نمی‌کند و ازبرای آینده آن‌ها نیز فکر دارد لذا خانم‌های علاقه‌مند منطقه را آموزش خیاطی و قالیبافی می‌دهد و سپس چرخ خیاطی  و دار قالی ازبرای آنان ارسال می‌کند تا بتوانند به کسب درآمد ازبرای خود مشغول شوند.

 

 

تقبل بازسازی کامل یک روستای سیل‌زده درون استان لرستان

شاید ازبرای همه قابل پیش‌بینی باشد که مسجدی با این همه تلاش خیرخواهانه درون زمینه کمک به سیل‌زدگان نیز تلاش‌های بسیاری داشته هست. این مسجد با توجه به توان و ظرفیت خود ساخت کامل روستای مورانی درون پلدختر را متقبل شده هست و بناست علاوه بر احداث و بازسازی منازل این روستا همه لوازم مورد احتیاج ازبرای زندگی مردمان را هم فراهم کند که درون این راستا خانم‌های خیریه شروع به دوخت لوازم مورد احتیاج درون حد توان خود کرده‌اند. خیریه خواهران درون گام اول ازبرای سیل‌زده‌ها ۴ گوسفند قربانی و یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان نیز ازبرای اطعام آنان کمک‌رسانی کرد.

این خیریه بناست ۲۳۰ دست بسته خواب، آشپزخانه و … ازبرای مردمان سیل‌زده روستا آماده کند که تاکنون ۵۰ دست از آنان آماده و ارسال کرده هست.

 

 

کمک ۱۵۰ میلیون تومانی خیریه ازبرای محرومان طی یک سال و نیم

خیریه بانوان مسجد حضرت ولیعصر(عج) یک سال و نیم هست مسیر‌اندازی شده ولی درون همین مدت وقت با فعالیت‌های خود موجب جذب کمک‌های خیران شده هست که خانم ابراهیمی مسئول خیاط‌های این خیریه درون این باره می‌گوید: «درون مجموع بالغ‌بر ۱۵۰ میلیون تومان کمک‌رسانی به محرومان داشته هست که بخشی از خرج‌های لازم ازبرای این کمک‌رسانی‌ها را با فروش محصولات خود فراهم کرده هست.»

خیریه خواهران مسجد ولیعصر(عج) شهرک شهید محلاتی تهران تنها نمونه‌ای کوچک از سیل مهربانی‌های مردم ایران ازبرای کمک به همنوعان خود هست که همواره درون وقت بروز حوادث و یا درون ایام دیگر سال درون اوج گمنامی به مسیر می‌افتد و گره‌ای از مشکلات مردم باز‌ می‌کند.

از اینجا می‌توانید کلیپی از فعالیت‌های خیرخواهانه این مسجد را مشاهده کنید.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *