رمز اینستاگرامم را به همسرم دادم/ توصیه‌هایی ازبرای حضور سالم درون فضای مجازی

رامین راستاد، بازیگر سینما و تلویزیون که حدود ۵۷ هزار دنبال‌کننده درون اینستاگرام دارد، درون گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: به نظرم کسانی که صفحه مرا درون این برنامه دنبال می‌کنند، احتمالا گیم‌هایم را دوست دارند؛ چون من نه چشم قشنگ دارم، نه ماشین لاکچری.

وی ادامه داد: متأسفانه هم اکنون نیاموخته‌ایم که از این امکان چگونه استفاده کردن کنیم و به عبارت روشن‌تر و ساده‌تر، فرهنگ استفاده کردن از وسایل ارتباطی را به خوبی یاد نگرفته‌ایم. نمی‌خواهم بگویم اینستاگرام چیز بدی هست. اتفاقا خیلی‌ها دارند از آن ازبرای آموزش‌های علمی، معرفی آثار هنری و فعالیت‌های فرهنگی استفاده کردن می‌کنند؛ منتها یک عده هستند که همیشه از یک امکان مطلوب، استفاده کردن نامطلوب می‌کنند.

بازیگر مجموعه تلویزیونی تلویزیونی «نفس» ادامه داد: درصورتیکه تا چند سال قبل، اعتیاد، خیانت، بزهکاری، تفاوت طبقاتی و … جزو دلایل طلاق درون کشور بود، الان باید اینستاگرام را هم یکی از علل طلاق دانست. به نظرم این برنامه ارتباطی بی‌حساب و کتاب، خیلی از زندگی‌ها را متلاشی کرده و به شرف و اعتبار افراد زیادی خدشه وارد کرده هست.

راستاد درون جواب به این سئوال که: «زمانی استفاده کردن از اینستاگرام، آزاد هست و ما نمی‌توانیم هیچ نظارتی روی آن داشته باشیم، باید چه کنیم؟» گفت: این کنترل باید از قبل از دولت و دستگاه‌های فرهنگی شروع شود. مراقبت از حریم امنیت اجتماعی از خانواده‌ها شروع می‌شود. من نمی‌فهمم پدری که ازبرای دختر ۹ ساله‌اش اینستاگرام مسیر می‌اندازد، چقدر از خطرات آن اطلاع دارد. اصلا چه دلیلی دارد که نوجوانان ما به این فناوری ارتباطی متصل باشند و خطرات و تهدیدات آن را به راحتی به درون خانواده‌ها مسیر دهند؟ مگر یک کودک خردسال می‌تواند به بانک مراجعه کند و دفترچه حساب پس‌انداز به نام خودش بگیرد؟

بازیگر مجموعه تلویزیونی «معمای شاه» درمورد تجربه‌های خودش درون استفاده کردن از اینستاگرام و حفاظت از حریم خانواده‌اش اظهار داشت: من به هر رابطه‌ای که به شخصیت حرفه‌ای و رابطه ها خانوادگی من آسیب وارد کند، «نه» می‌گویم و بلادرنگ، افراد را بلاک می‌کنم. درون این کار هم، ذره‌ای تعارف ندارم. خانواده من با اهمیت‌ترند یا خوشایند افراد؛ حتی درصورتیکه آن شخص از آشنایان و همکاران من باشد؟

راستاد، یکی دیگر از تجربه‌های شخصی‌اش را درون استفاده کردن صحیح از اینستاگرام مثال زد و گفت: بالاخره من بازیگرم و می‌دانم که مورد توجه عده‌ای هستم. ازبرای همین، کپی صفحه مجازی خودم را روی گوشی همسرم نصب کرده‌ام و خیالم راحت هست که داشتن هوادار و طرفدار به رابطه‌ام با همسرم لطمه نمی‌زند؛ چون علاوه بر من، وی هم مراقب این حریم خانوادگی هست.

وی تأکید کرد: درون درجه اول، باید فرهنگ خودمراقبتی درون افراد به وجود آوریم تا اجازه ندهند هر کسی به صفحه‌شان وارد شود. درون حالی که الآن اینطور نیست و اینستاگرام مثل یک خانه بی‌درون و دروازه شده که هر کس می‌تواند به آن رفت و آمد کند. این‌که ما عکس ها و کلیپ‌هایی از شام خوردنمان بگذاریم یا حالات شخصی‌مان را درون اینستاگرام منتشر کنیم، جلوی فعالیت‌های سالم فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی را می‌گیرد.

این بازیگر سینما با اشاره به سبک زندگی منتقل‌شونده با اینستاگرام نیز گفت: این برنامه و نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های دیگر ارتباطی، سبک زندگی ما ایرانی‌ها را عوض کرده و حتی به کلی از میان برده هست. ما قبلا ازبرای اینکه یکدیگر را ببینیم، باهم قرار می‌گذاشتیم، ولی الان احساساتمان را با یک شکلک زردِ سردِ و احمقانه به دوستانمان منتقل می‌کنیم.

راستاد با بیان اینکه ما نمی‌توانیم جلوی اختراع و استفاده کردن از این وسایل ارتباطی را بگیریم، ولی می‌توانیم کنترل‌شان کنیم، اظهار داشت: این مراقبت باید با فرهنگسازی انجام شود و نقش دولت‌ها درون این زمینه، تبیین فرهنگی هست. من که پسری ۱۴ ساله دارم، ازبرای وی صفحه‌ای مسیر انداخته‌ام که حتی رمز عبور درون اختیار خودش نیست. تصویر‌ها را هم خودم درون اینستاگرام پسرم می‌گذارم. زمانی من چنین مواظبتی از خانواده‌ام دارم، نیازی به خرج‌های عمومی ازبرای تمام جامعه نیست و دولت‌ها می‌توانند با فراغ بال به وظایف فرهنگی‌شان رسیدگی کنند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *