«سرود کریسمس» چارلز دیکنز ۱۷۵ ساله شد + عکس ها

به گفته خبرگزاری فارس به نقل از نیویورک تایمز، قصه «سرود کریسمس» اثر «چارلز دیکنز» نویسنده انگلیسی امروز ۱۷۵ ساله شد. کتابی که چندین نسل آن را خواندند و همچنان ازبرای نسل‌ها خواندنی می‌ماند.

این کتاب به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های انگلستان و آمریکا تبدیل شد و به این دلیل که درون آن وقت قانون کپی‌رایت وجود نداشت، فروش آن درون آمریکا حتی یک سِنت هم درآمد ازبرای چارلز دیکنز درپی نداشت.

 

«سرود کریسمس» یا کریسمس کارول درون نوزدهم دسامبر سال ۱۸۴۳ میلادی و ۸ سال قبل از شروع به کار نیویورک تایمز درون ۱۸۵۱ ازبرای نخستین دفعه با تصاویری زیبا از «جان لیچ» منتشر شد.

 

درون دسامبر سال ۱۸۵۵ درون برگه‌ای که به مناسبت کریسمس و سنت‌های مختلف تعطیلات درون نقاط مختلف جهان نوشته و پخش شده بود درون قسمتی از آن نوشته بود «بیایید خود را با چارلز دیکنز همصدا کنیم و سه دفعه به افتخار کریسمس هورا بکشیم.» اینها نشان از موفقیت کتاب دیکنز از همان دوران داشت.

 

دیکنز درون دسامبر سال ۱۸۶۷ به نیویورک رفت و درون کمال احترام با وی رفتار شد و بدون کوچک‌ترین مزاحمت یا بازرسی وسایل و متعلقات شخصی به هتل هدایت شد. وی درون سالن استاین‌وِی نیویورک «خوانش عمومی» قصه «سرود کریسمس» را برگزار کرد که تمام بلیت‌های آن به فروش رسید و سالن مملو از مردمی بود که ازبرای شنیدن قصه دیکنز آمده بودند. وی درون حین خواندن قصه از اشارات دست و صورت استفاده کردن می‌کرد و به نقل قصه به جذاب‌ترین شکل می‌پرداخت.

 

دیکنز درون نهم ژوئن سال ۱۸۷۰ درگذشت. و زمانیکه دو روز پس خبر درگذشت وی به ایالات متحده رسید، خبر درگذشت وی تیتر اول تمام روزنامه‌های آمریکا که وی را رمان‌نویس بزرگ خطاب قرار داده بودند، شده بود.

 

درون روز کریسمس سال ۱۸۷۶، مقاله‌ای که درون صفحه اول چاپ روزنامه تایمز چاپ شده بود درون نخستین خطوطش به رمان «سرود کریسمس» چارلز دیکنز» رجوع کرده بود.

 

رسوایی هجدهم اکتبر سال ۱۸۹۰ ! تیتر یک روزنامه تایمز درون آن وقت این بود: آیا نسخه «سرود کریسمس» چارلز دیکنز، متعلق به ملکه ویکتوریا گم شده هست؟ کتابخانه سلطنتی بریتانیا هیچ چیز درون مورد مفقود شدن این کتاب نمی‌داند.

 

روزنامه تایمز درون چهارم ماه می ۱۹۰۱ خاطره خواندنی از خانمی چاپ کرد که درون یکی از خوانش‌های قصه «سرود کریسمس» درون فیلادلفیا درون سال ۱۸۶۸ گل سینه‌ای ازبرای دیکنز فرستاده بود.

هشتم دسامبر سال ۱۹۱۲ تایمز عکسی از نسخه اصلی «سرود کریسمس» که توسط یک سرمایه‌دار آمریکایی به نام «جِی پی مورگان» خریداری و درون کتابخانه‌اش به نمایش گذاشته بود، منتشر کرد.

درون ۲۸ ژانویه سال ۱۹۲۳ درون اعلامیه‌ای نوشته شده بود که رمان «سرود کریسمس» دیکنز با تصویرگری «اف دی بدفورد» به زودی به خانه بسیاری از آمریکایی‌ها مسیر می‌یابد.

درون همان سال ۱۹۲۳ به مناسبت هشتادمین سال خلق این رمان، تایمز آن را «بزرگ‌ترین کتاب کوچک جهان» لقب داده بود.

درون ۲۴ دسامبر سال ۱۹۳۳، هنری پسر چارلز دیکنز درون مورد کریسمس و اینکه خانواده آن‌ها چطور این روز را جشن می‌گیرند مصاحبه کرده بود.

درون ۲۴ دسامبر سال ۱۹۳۷ روزولت رئیس‌جمهور آمریکا درون مصاحبه‌ای گفته بود که درون کریسمس «سرود کریسمس» دیکنز را با صدای بلند ازبرای خانواده می‌خواند.

 

چارلز جان هوفام دیکنز برجسته‌ترین رمان‌نویس انگلیسی عصر ویکتوریا و یک فعال اجتماعی توانمند بود. به عقیده جیمز جویس، نویسنده  معاصر، از شکسپیر به این سو، دیکنز تأثیرگذارترین نویسنده درون زبان انگلیسی بوده‌هست.

از وی ازبرای قصه‌سرایی و نثر توانمندش و خلق شخصیت‌های به یادماندنی، بسیار تحسین به عمل آمده‌ هست. دیکنز درون طول زندگی‌اش، محبوبیت جهانی بسیاری کسب کرد. از با اهمیت‌ترین آثارش می‌توان «دیوید کاپرفیلد»، «آرزوهای بزرگ»، «الیور تویست» «سرود کریسمس» و «قصه دو شهر» را نام برد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *