صدمین سال تولد نغمه‌سرای کودکان برگزار شد/ یمینی‌شریف «حافظ» شعر کودکان ایران

به گفته خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، بزرگداشت صدمین سال زادروز «عباس یمینی شریف» عصر سه‌شنبه ۱۹ تیرماه درون انجمن آثار و مفاخر برگزار شد. عباس یمینی شریف را با اشعاری مانند «کتاب» و «ما گل‌های خندانیم» که درون کتب درسی آمده بود، می‌شناسیم.

*«حافظ» شعر کودکان ایران

حسن بلخاری، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی درون ابتدای این مراسم، با اشاره به این مراسم که صد و هشتاد و نهمین نشست از سلسله بزرگداشت‌های این انجمن هست، گفت: امروز ازبرای کسی بزرگداشت برگزار کرده‌ایم که جهان ناشناخته کودکان را ازبرای بزرگترها روایت کرده هست. رفتن از خُردی به سوی کلانی امری طبیعی هست و گریزی از آن وجود ندارد، ولی بازگشت به آن کار سختی هست، این که کسی از جهان بزرگان به جهان کودکان بازگردد و این جهان را روایت کند کار بزرگی هست و یمینی شریف این کار را ازبرای ما کرده هست.

وی افزود: ما درون زیبایی‌شناسی بحثی داریم که می‌گویند زیبایی درون سادگی هست و با مرور اشعار حافظ این مسئله را می‌بینیم، ذات زیبایی درون سادگی هست، بنا به شناختی که از اشعار عباس یمینی شریف دارم جذابیت و سادگی اشعار وی که درون اشعار دیگران شاعران کودکان دیده نمی‌شودسبب شده که بگویم وی حافظ شعر کودکان ایران هست.

*شباهت‌های آذریزدی و یمینی شریف

نوش‌آفرین انصاری رئیس شورای کتاب کودک دیگر سخنرانی بود که درون این مراسم به عباس یمینی شریف اشاره کرد. وی با اشاره به روز ملی ادبیات کودک و نوجوان گفت: به چه دلیل روز ادبیات کودک و نوجوان به نام مهدی آذریزدی، نامگذاری شد؟ چون وی درون کودکی خیلی سختی کشید و با خلق اثری مانند «قصه‌های خوب ازبرای بچه‌های خوب» نقش مهمی درون ادبیات کودک داشته هست و سهم بزرگی را با این اثر به دوش کشیده هست و به چه دلیل صدمین زادروز عباس یمینی شریف را برگزار کردیم؟ چون وی هم مانند آذریزدی سختی زیاده کشید تا ادبیات کودک را تثبیت کند و این دو شخصیت ویژگی‌های اخلاقی بارزی داشتند.

وی افزود: این دو از پایه‌گذاران شورای کتاب کودک بودند تا امروز ما این بنای مستحکم را داشته باشیم و بتوانیم ازبرای دوران کودکی فعالیت کنیم.

*خانواده درون اشعار یمینی شریف جایگاه والایی داشت

ناهید معتمدی درون این مراسم، با اشاره به نقش شاعران کودک و نوجوان گفت: درون دورانی که میان صداهای خشن و مفاهیم پیچیده، کودکی جایی نداشت و صدای کودکان میان فلک و چوب گم شده بود، عباس یمینی شریف علاقه به طبیعت داشت و همه‌چیز برایش سبز بود و آن‌قدر احساسات خود را لابه‌لای عبارات خشک کتاب‌های گنجاند تا کودکان هم این نوع نگاه و تجارب را بیاموزند.

این استاد دانشگاه افزود: شیوه کار یمینی شریف آموختن ازبرای زیستن بود و می‌دانست ریتم و آهنگ درون یادگیری معجزه می‌کند. وی ذوق کودکان را درون گیم یافته بود و با آن زبان را به آنها می‌آموخت. وی از بالا به به کودکان نگاه نمی‌کرد و شعر نمی‌گفت، بلکه با اشعارش گفت‌وگو می‌کند. خانواده درون شعر وی جایگاه والایی دارد و پدر نان آوردن تنها وظیفه‌اش نیست.

وی افزود: وی شعرهایی می‌سرود که لحظه لحظه دنیای کودکان را روایت می‌کند، و درون کتاب‌های درسی مسیر می‌یابد و همگان اشعارش را زمزمه می‌کنند. ایران، طبیعت و کودک درون آثارش فراموش نمی‌شود و صادقانه با عشق زندگی خود را به کودکان اهدا می‌کند.

*استمرار ویژگی کار یمینی شریف بود

علی‌اصغر سیدآبادی نیز درون این مراسم سخنانی گفت و یمینی شریف را از چهره‌های بزرگ ادب سرزمین‌مان دانست. وی گفت: یمینی شریف کارهای بزرگی انجام داده و از نخستین چهره‌های شکل‌گیری نهادهای ادبیات کودک بوده هست. وی از آفرینندگان خاطرات جمعی ما ایرانیان هست و نویسندگان و شعرا این شانس را دارند تا خاطره جمعی یک جامعه را بیافرینند ولی هرکسی نمی‌تواند از این شانس استفاده کردن کند. بنیان‌گذاران معمولا درون ابتدای راهی هستند که ما درون آن قرار داریم به همین خاطر سختی‌هایی که تحمل کردند تا مسیر هموار شود تا به این نقطه برسیم، بسیار زیاد بوده هست.

وی افزود: مرحوم یمینی شریف درون چند کار با اهمیت مشارکت داشته و چند کار پایه‌ریزی کرده هست. روزنامه‌نگاری ازبرای کودک و نوجوان از کارهایی هست که وی درون آن پیشگام بوده هست. تلقی وی از شعر کودک مبتنی بر جنبه‌های کاربردی آن بوده و دلیل آن نیز فعالیتش درون مدرسه و مجله بوده هست. بسیاری از مضامین و مفاهیم که وی درون شعرش آورده کارکرد فرهنگی داشته هست.

سیدآبادی درون قسمت پایانی سخنانش تاکید کرد: درون کار کودکان ایستادگی و پایداری داشت و این استمرار ویژگی کار عباس یمینی شریف هست. خاطرات ما مملو از شکست‌ها و توقف‌ها هست ولی ارزش کار یمینی شریف درون این استمرار هست که با ایران‌دوستی همراه هست و این درون کارهای وی دیده می‌شود.

*نقش شناخت فرهنگ‌ها درون همزیستی

مسعود ناصری که از اعضای شورای کتاب کودک بود، درون بخشی از این مراسم به آثار یمینی شریف اشاره کرد و گفت: ما درون موزه کودکان ملل دنبال این بودیم تا کودکان را با فرهنگ خودشان و ملل دیگر آشنا کنیم. شناخت تنوع فرهنگی مهارت‌های همزیستی را تقویت می‌کند و اختلاف‌ها نیز ریشه درون نبود همین تنوع فرهنگی دارد.

وی افزود: گیم، شادی و لذت درون یکی از کتاب‌های یمینی شریف که سفرنامه‌ای کودکانه هست و زمینه شناخت کودکان از فرهنگ ملل را فراهم می‌کند، اهمیت دارد و کودک را درون برابر فرهنگ‌ها نشان می‌دهد. امیدوارم این کتاب پس از شصت سال بازنویسی شود هرچند که کتاب شگفت‌انگیزی هست ولی بازنویسی آن می‌تواند با روحیه کودک امروز آن را هماهنگ کند.

*بازتاب «توانستن» و «دانستن» درون اشعار یمینی شریف

اسدالله شعبانی درون بخشی از این مراسم گفت: درون روزگاری که چریک‌گیم کشور را فرا گرفته بود وی تجربه‌های خود از زندگی کودکان ایران زمین را درون قالب شعر منتقل می‌کرد. «توانستن» و «دانستن» درون اشعارش بازتاب داشت و می‌توان آن را درون اشعارش دید. آموزه‌های ایران کهن را با دستاوردهای آموزشی مدرن گره زده و خوراک مناسبی ازبرای بچه‌های ایران فراهم می‌آورد.

وی افزود: مضامین وی ایرانی هست و سفرنامه‌های منظوم وی جالب توجه هست که به ایران بزرگ می‌اندیشیده هست. وی درون آثارش فرهنگ شادی ایرانی را به کودکان یادآوری می‌کند و این مسئله را درون اشعارش می‌بینیم. این درون حالی هست که پس از هجوم مغول ما افسرده شدیم ولی یمینی شریف با اشعارش دوران شکوفایی فرهنگ را یادآوری می‌کند.

این شاعر کودکان گفت: صدای دوستی و صلح درون اشعارش همیشه بوده و درماندگی، سستی و ضعف درون اشعارش به چشم نیامده هست. درون زبان ساده یمینی شریف که به زبان کوچه نزدیک هست، ردپای شاهنامه را می‌بینیم.

درون بخشی از این مراسم لیلا میرزایی مقاله‌ای تحلیلی درمورد آثار داستانی یمینی شریف مبتنی بر نظریه باختین را قرائت کرد.

*پدرم را به این دلایل دوست دارم

درون آخر این مراسم هومن یمینی شریف، فرزند عباس یمینی شریف، ضمن تقدیر و تشکراز برگزارکنندگان و شرکت‌کنندگان درون این مراسم گفت: من پدرم را خیلی دوست داشتم، به این خاطر که مهربان بود و با کودکان منصفانه  برخورد می‌کرد؛ به همین خاطر زمینه آشنایی من با زندگی را فراهم کرد. وی علاوه بر اینکه پدرم بود، مدیر مدرسه‌ام بود، نویسنده نخستین کتابی که توانستم بخوانم نیز بود، سراینده شعرهایی که می‌خواندم هم پدرم بود و به همه این دلایل دوستش دارم چون درون زندگی من اثر داشت.

وی افزود: پدرم درون زندگی سختی زیاد کشید و هرقدر سن من بالا رفت ارزش سختی‌های وی را فهمیدم. کسانی که کار فرهنگی می‌کنند انسان‌های مهمی هستند و به همین خاطر زندگی آنها بیشتر از جمع فعالیت‌هایشان هست.

یمینی شریف درون آخر گفت: زمانی فکر می‌کنیم کار دشوار هست این الگوها می‌توانند تکان دهند و امید ببخشند. الگوهایی که برآمده از زندگی واقعی هستند به شدت مورد احتیاج زندگی امروز هست و این بزرگداشت‌ها بیشتر از رفتگان به درد ما زنده‌ها می‌خورد تا از آنها یاد بگیریم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *