نویسنده‌ای که تبیین‌گر مشخصات «انسان انقلاب اسلامی» هست

به گفته خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، محمد حمزه‌زاده، نویسنده و از دوستان قدیمی محسن مومنی شریف، نویسنده کتاب «درون کمین گل سرخ» درون متنی که درون صفحه شخصی‌اش منتشر کرد، نوشت: همین روزها ان‌شاالله یادداشت رهبر معظم انقلاب اسلامی بر کتاب «درون کمین گل سرخ»، نوشته محسن مومنی شریف منتشر می شود. به این بهانه، این چند جمله را می‌نویسم.

محسن مومنی شریف یک نویسنده ذاتی هست. عرض و عمق زندگی شخصی‌اش زیاد هست. از روستا به شهر آمده و ضمن برخورداری از صداقت و زلالی روستایی، زندگی و رابطه ها مردمان شهری را ذره ذره کشف و تجربه کرده هست. جنگ دیده، سرد و گرم روزگار را چشیده و به قول سیدمرتضی آوینی زندگی درون دامنه آتشفشان را انتخاب کرده هست. وی یک نویسنده مسؤول هست. آثارش طنزآمیز هست، ولی قصد طنزنویسی ندارد؛ نوشته‌هایش جذاب و سرگرم‌کننده هست، ولی قصدش از نوشتن، سرگرمی نیست. وی با افتخار، یک نویسنده ایدئولوژیک هست.

 

آثار وی درون میان کتاب‌های منتشر شده دیگران، با رعایت نصاب وضعیت کتاب و کتابخوانی کشور، پرفروش و پرچاپ هست؛ چه زندگینامه‌ها، چه رمان‌ها و چه مجموعه قصه‌ها، مرزهای ۱۰ و ۱۵ و ۲۰ چاپ را گذرانده‌اند.

مومنی شریف، آدم‌ها و وقایع را آن‌طور که کشف کرده و زیسته، می‌نویسد؛ به همین دلیل، شخصیت‌هایش باورپذیر و زنده‌اند.

زبان و ضرب‌آهنگ و ذائقه مخاطب را می‌شناسد و زمانی آثارش را می‌خوانی، یک واقع‌گرایی خیره‌کننده درون آن‌ها می‌بینی. شخصیت‌هایی که آفریده یا تصویر کرده با کمترین استفاده کردن از توصیف و تعریف، قد راست می‌کنند و جلوی مخاطب می‌ایستند. اطناب درون آثار وی راهی ندارد. درون استفاده کردن از کلمات و تعابیر صرفه‌جوست، ولی آن‌چه انتخاب می‌کند، بهترین هست.

زندگینامه‌هایی که مومنی نوشته، درون پی تعریف و توصیف و تبیین مشخصات «انسان انقلاب اسلامی» هست؛ همان که امام خمینی کبیر از آن به عنوان معجزه انقلاب یاد کرد.

کتاب «درون کمین گل سرخ» نقطه عطفی درون کارنامه نوشتاری محسن مومنی شریف هست و منتشر شدن یادداشت رهبر معظم انقلاب اسلامی بر کتاب وی، نقطه عطفی درون زندگی ادبی وی خواهد بود ان‌شاالله.

مراسم تقدیر از محسن مومنی شریف، نویسنده کتاب «درون کمین گل سرخ» با موضوع زندگینامه داستانی شهید صیاد شیرازی، فردا سه‌شنبه ۲۷ فروردین از ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه همزمان با برگزاری هشتمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت با منتشر شدن تقریظ رهبر معظم انقلاب بر این کتاب درون قطعه ۲۹ بهشت زهرا برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *