هشدار درمورد افزایش جمعیت خاکستری پیاده‌روی اربعین

به گفته خبرگزاری فارس به نقل از قرارگاه اربعین جبهه فرهنگی مردمی انقلاب، نشست تجلیل از فعالان مردمی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی درون عرصه اربعین، صبح امروز (پنجشنبه ۱۵ آذر) درون جوار مسجد مقدس جمکران برگزار شد.

رحیم آبفروش دبیر کمیته فعالیت‌های مردمی و موکب‌های فرهنگی اربعین درون این مراسم با اشاره به اینکه امسال خادمان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی درون اربعین حسینی به صورت متمرکز فعالیت‌های خود را دنبال کردند، اظهار کرد: قرارگاه اربعین مجموعه قرب به صورت متمرکز درون اربعین فعالیت داشت ولی امیدواریم رفع نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت را دنبال و بتوانیم درون سال‌های آینده از گنجینه تجربه خود بیشتر استفاده کردن کنیم.
وی اضافه کرد: درصورتیکه توانمندی‌ها و امکانات بیشتری درون اختیار جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی قرار می‌گرفت می‌توانستیم حرکت‌های گسترده‌تری را رقم بزنیم ولی شاید قسمت بوده که با دست‌های نیمه خالی فعالیت درون اربعین را دنبال کنیم.
جانشین دبیر جامعه ایمانی مشعر با بیان این‌که اربعین از یک رویداد و واقعه جغرافیایی درحال تبدیل شدن به یک پدیده فرامکانی هست، تصریح کرد: امسال شیعیان سرزمین‌های شرقی جلوتر از ما به استقبال اربعین حسینی رفتند و درون این مسیر سختی‌های بسیاری را به جان خریدند.
وی با تأکید بر این‌که اربعین می‌تواند مقدمه حرکت‌های میان‌المللی مجموعه‌های فرهنگی باشد، گفت: اربعین باید بهانه‌ای شود تا درون استان‌های مختلف به نگاه میان‌المللی مورد نظر برسیم و همه به رخ‌دادهای کشورهای اطراف توجه داشته باشیم؛ نظام دیپلماسی جمهوری اسلامی نمی‌تواند نسبت به مباحث بعضی از کشورها ورود کند ولی ما می‌توانیم با روحیه انقلابی خود درون دیگر کشورها تأثیرگذار باشیم.
آبفروش از تلاش دشمن ازبرای تبلیغ علیه آموزه‌های شیعی درون کشورهای مختلف یاد کرد و ادامه داد: اربعین فرصتی هست تا شیعه ناب را به همگان معرفی کنی،م به همین دلیل ما نباید نسبت به این فرصت بی‌توجه باشیم.
وی خاطرنشان کرد: نهضت تکریمی که از عراقی‌ها یاد گرفته‌ایم به یک فرهنگ فرامنطقه‌ای و سنت جوامع اسلامی تبدیل شده و این یک اتفاق تمدنی هست که به برکت اربعین رقم خورده هست، هر چند غربی‌ها تلاش‌های بسیاری کردند تا این فرهنگ ترویج نشود ولی تاکنون نتوانسته به هدف خود برسد.
آبفروش با اشاره به میزبانی از زائران اربعین حسینی درون مصلی شهر مقدس قم عنوان کرد: از ۷۰ کشور، زائر و خادم درون این نقطه با یکدیگر روبه‌رو می‌شدند و باطن جمعه‌وجماعت درون این اجتماع جهانی و تعاطی فرهنگ‌ها به نمایش گذاشته شد.
وی با بیان اینکه طراحی میزبانی از زائران اربعین حسینی دارای یک منشأ و مدیریت فرازمینی هست، مطرح کرد: این طرح تنها به عراق ختم نشد بلکه درون کشورهای مختلف نیز به صورت‌های مختلف دنبال شد.
آبفروش یادآور شد: جریان انقلابی و نیروهای بسیجی عراق به‌عنوان خادمان مردمی اربعین حسینی درون مجموعه «لواء الخدمه الحسینیه» گرد هم آمده و خدمت به زائران را درون قالب گردان‌های مردمی درون شهرهای مختلف به صورت متمرکز دنبال می‌کردند.
دبیر ستادمردمی‌اربعین از برپایی موکب‌های مردمی استان‌های مختلف کشور درون اربعین یاد کرد و گفت: درون این موکب‌ها ریالی از پول‌های دولتی مورد استفاده کردن قرار نگرفته بود ولی این موکب‌ها خدمت‌های بسیاری را به زائران ارائه کردند.
وی ضمن تشکر از برپایی موکب رسانه‌ای افق با محوریت برنامه تلویزیونی «جاذبه حسینی» به اقدامات مجموعه‌های فرهنگی اوج و سراج و شبکه تلویزیونی افق اشاره کرد و گفت: استفاده کردن از ظرفیت‌های مختلف فناوری، هنر و رسانه دفعه معنوی زائران را افزایش داده، سبب تقویت این حرکت شده و درون جهانی‌شدن پیام اربعین سهم بسزایی داشت.

 

 

* هشدار درمورد جمعیت خاکستری پیاده‌روی اربعین

به گفته قرارگاه اربعین جبهه فرهنگی مردمی انقلاب اسلامی، حجت‌الاسلام حمید احمدی رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین هم درون این مراسم با اشاره به اینکه امسال با وجود کارشکنی‌های دشمنان و تصمیم‌گیری‌های ناپخته بعضی داخلی‌ها اربعین با شکوه قابل توجهی برگزار شد، اظهار کرد: هر چند امسال بیش از دو میلیون زائر از ایران به عراق مشرف شدند که این آمار نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد کاهش داشته هست ولی پیش‌بینی‌ها کمتر از این آمارها بود.
وی با بیان اینکه تعداد تحصیل‌کرده‌ها و طبقه متوسط جامعه درون اربعین امسال بیشتر بوده هست، اضافه کرد: امسال مسافرت اربعین درون روزهای آخر فشرده‌تر و وقت مسافرت کمتر شد چراکه قشر متوسط جامعه به کار خود متعهد هستند باید زودتر به کشور باز می‌گشتند.
رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین از افزایش آمار بانوان جمعیت زائران اربعین یاد کرد و گفت: درون مسافرت اربعین حسینی با وجود نقاط قوت و فرصت‌ها با چالش‌هایی نیز روبرو هستیم که باید ازبرای آن‌ها نیز چاره‌اندیشی لازم را داشته باشیم.
وی با تاکید بر اینکه رهبر انقلاب اسلامی بیشتر به فعالیت‌های فرهنگی درون اربعین حسینی تاکید داشتند، مطرح کرد: آمار امسال به روزانه یک و نیم میلیون پذیرایی درون هر روز رسید که ۹۰۰ موکب ایرانی تنها ۱۰ درصد این سهم را به خود اختصاص داده‌اند و موضوع ایرانی‌کردن اربعین حسینی که توسط بعضی مطرح می‌شود نادرست هست.
احمدی با اشاره به استفاده کردن از ظرفیت‌های جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی درون اربعین حسینی تصریح کرد: اتحاد مردم باید درون اربعین حسینی به نمایش گذاشته شود؛ هر ساله بعضی اقدامات ازبرای اختلاف‌افکنی میان ایرانی‌ها و عراقی‌ها توسط دشمن دنبال می‌شود ولی با تلاش نیروهای انقلابی درون ایران و عراق از اثرگذاری این اقدامات جلوگیری کردیم.
وی خاطرنشان کرد: پرهیز از رویکردهای سیاسی خاص درون اربعین حسینی مورد توجه قرار گرفته هست ولی اساس حرکت جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی درون اربعین باید ترویج پیام‌ها و آرمان‌های امام خمینی(ره) باشد که این خط ثابت از رویکردهای متفاوت هست؛ جمعیت خاکستری اربعین امسال به بیش از ۶۰ درصد رسیده هست که باید به آن‌ها توجه داشته باشیم و از سوق یافتن آن‌ها به سمت جریان‌های انحرافی جلوگیری کنیم.

 

 

* ساماندهی بیش از ۶ هزار خادم زائر درون ایام اربعین حسینی
به گفته جامعه ایمانی مشعر، حجت‌الاسلام سیدمحمد اسدی فرمانده گردان لواءالخدمه‌الحسینیه کربلا، با اشاره به اینکه ۶ هزار خادم زائر درون مجموعه لواءالخدمه‌الحسینیه درون کشور عراق ساماندهی شده‌اند، اظهار کرد: این افراد درون طول ماه صفر اطعام، اسکان و تامین امنیت زائران حسینی را دنبال می‌کردند.
وی اضافه کرد: امسال توسط گردان‌های مردمی لواءالخدمه‌الحسینیه درون نجف اشرف از ۶۰۰ هزار نفر، درون کربلا از ۱۹۴ هزار نفر و درون کاظمین از ۱۲۰ هزار زائر به صورت ویژه میزبانی شده هست.
فرمانده گردان لواءالخدمه‌الحسینیه کربلا از ارائه خدمت ها پزشکی به زائران اربعین توسط نیروهای این گردان یاد کرد و گفت: درون این مجموعه تلاش کردیم تا خلاهای موجود را رفع کنیم و درون این راستا از نیروهای مردمی ازبرای تفتیش و ایستگاه‌های ایست و بازرسی نیز استفاده کردن می‌کردیم.
وی با بیان اینکه نیروهای مردمی عراق به صورت ساماندهی‌شده درون تنظیف شهری طی ایام اربعین مشارکت می‌کردند، تصریح کرد: جوانان عراقی درون قالب لواءالخدمه‌الحسینیه بدون هیچ چشم‌داشت مادی از هر فرصتی ازبرای خدمت به زائران استفاده کردن می‌کردند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *