هیأت رسانه اصلی شیعه هست/ تاکید رهبری بر لزوم پرهیز مداحان از سبک‌های غربی

به گفته خبرگزاری فارس، سومین نشست صمیمانه فصلی جمعی از ستایشگران جوان آستان اهل‌بیت(ع) درون مؤسسه فرهنگی شهدای هفتم تیر تهران برگزار شد.

برخورداری از غیرت دینی عامل حفظ بنیان خانواده

یدالله بهتاش مداح اهل بیت علیهم السلام درون این نشست طی سخنانی با موضوع «اخلاق ستایشگر درون خانواده» اظهار داشت: مداحان با توجه به اینکه به صورت مستمر مشغول فعالیت و تلاش هستند، وقت کمتری ازبرای خانواده‌های خود دارند درحالی‌ که موفقیت درون کار‌ها، خواهان پشتیبانی و رضایتمندی خانواده هست.

وی با بیان اینکه مجالس اهل‌بیت (ع) نباید خالی از موعظه و پند باشد، اضافه کرد: با توجه به اینکه کلام و سخن مستند تاثیرگذاری بیشتری درون مخاطبان دارد، ستایشگران آستان اهل‌بیت (ع) باید نسبت به استفاده کردن از منبع ها معتبر اهتمام جدی داشته باشند.

بهتاش رفع احتیاج‌های خانواده‌ها از جمله وظایف مردان برشمرد و گفت: درصورتیکه فردی توانایی مادی دارد باید نسبت به احتیاج‌های مادی خانواده خود دغدغه لازم را داشته باشد.

این ذاکر اهل‌بیت (ع)  با اشاره به حدیثی، خوبی به خانواده را موجب افزایش عمر انسان دانست و تصریح کرد: مداحان باید به صورتی عمل کنند که خانواده‌ها به آن‌ها عقیده داشته باشند و بتوانند با ایمان به این عقیده به آرامش برسند.

وی داشتن غیرت دینی را از عوامل حفظ بنیان خانواده دانست و مطرح کرد: داشتن اخلاق مناسب درون خانواده یکی از با اهمیت‌ترین ویژگی‌های مورد احتیاج همه اعضای خانواده هست که درصورتیکه پدر خانواده، خانه را از این نعمت محروم کند باید درون درگاه الهی نسبت به عملکرد خود جواب‌گو باشد.

بهتاش با بیان اینکه نگاه کردن با محبت به صورت همسر، ثواب ویژه‌ای نزد خداوند متعال دارد، گفت: حرف زدن محبت‌آمیز با همسر علاوه بر اینکه پاداش و اجر ویژه دارد موجب تقویت بنیان خانواده می‌شود.

هیأت‌ محبت و معرفت به امام درون جامعه ایجاد می کند

جلال غفاری، مدیر شبکه افق طی سخنانی اظهار کرد: هیأت یک رسانه‌ای هست که به رسانه دیگری احتیاج ندارد و باید مراقبت کند تا رسانه‌های دیگر مکمل کار آن باشند.

وی از هیأت به‌عنوان رسانه واقعی شیعه نام برد و اضافه کرد: خدمت ها هیأت درون طول تاریخ به انقلاب و اسلام به میزانی بسیار بوده هست که باید مطالعات جامعی ازبرای تحقیق این خدمت ها دنبال شود.

غفاری با بیان اینکه عنصر نیت درون هیأت دارای یک جایگاه با اهمیت و اساسی هست، مطرح کرد: عنصر نیت درون حرکت جهادی یک عنصر کلیدی هست که درصورتیکه گسترش و ترویج آن مورد توجه قرار گیرد رسیدن به نتیجه نیز زودتر حاصل می‌شود.

مدیر شبکه افق با تأکید بر اینکه رسانه اقتضای خود را نباید به هیأت تحمیل کند، تصریح کرد: امام‌شناسی، پیشران حرکت اسلام‌شناسی هست و هیأت‌ دفعه این حرکت را بر دوش گرفته هست به همین دلیل انتظار داریم با تقویت هیأت، لایه‌های معرفتی و محبتی نسبت به امام درون جامعه موج بزند و درون این مسیر مجموعه‌های مختلف باید درون حد امکان خود را با هیأت تطبیق دهند.

وی بر لزوم حرکت هیأت به سمت جریان‌سازی و هویت‌سازی تأکید کرد و گفت: گاهی ازبرای رسیدن به هدف باید فرهنگ‌سازی و ذائقه‌سازی کنیم به چه دلیل که نمی‌توانیم به بهانه اینکه ذائقه عمومی موضوع دیگری را می‌پسندد ما نیز حرکت خود را متوقف کنیم یا تغییر دهیم.

غفاری بااشاره به اینکه بعضی خنده‌ها از جنس غم و غصه هست، عنوان کرد: مناجات و ارتباط معنوی از نوع شادی و نشاط هست و گریه به شادی نزدیک‌تر هست تا خنده لهوی، به چه دلیل که این گریه لطافت روح را درون پی دارد.

مدیر شبکه افق تصریح کرد: رسانه با ماهیت دینی تضادهای مختلفی دارد که باید تیم پژوهشی انتخاب شود تا بتواند نسبت‌یابی میان هیأت و رسانه پیدا کرده و به مدل مشخصی برسد که درون این صورت هیأت از این تضادها درون امان خواهد ماند.

وی درون آخر از هیأت به‌عنوان خالق واقعیات اجتماعی نام برد و خاطرنشان کرد: این مجموعه می‌تواند از ظرفیت رسانه ازبرای انعکاس واقعیت‌های اجتماعی استفاده کردن کند.

تاکید رهبر معظم انقلاب بر لزوم پرهیز مداحان از سبک‌های غربی

اکبر شیخی شاعر آیینی نیز درون این نشست طی سخنانی با عنوان «نقش موسیقی درون ستایشگری و اثر آن درون خانواده» اظهار داشت: موضوع‌هایی همانند فقه و تاریخچه موسیقی لازمه‌ای ازبرای کار مداح با تجربه و متخصص هست که موجب استفاده کردن درست مداح از موسیقی می‌شود.

وی از تاثیرگذاری قابل توجه موسیقی درون میان مخاطب یاد کرد و افزود: مداحان جدا از شخصیت فرهنگی یک شخصیتی درون حوزه موسیقی دارند چراکه همیشه درحال تولید اثر هستند و جامعه مرتبط با این موسیقی همیشه مداحان را زیر نظر دارد به همین دلیل درصورتیکه فردی اثر خوبی تولید کند به جامعه مداحان ارزش می‌دهد و درصورتیکه فردی اثر بدی تولید کند به این جامعه ضربه می‌زند.

شیخی با تاکید بر اینکه موسیقی شرقی ریشه درون وحدانیت دارد، مطرح کرد: با توجه به اینکه موسیقی با حس و ادراک انسان درون ارتباط هست ما هنگامی که از موسیقی استفاده کردن می‌کنیم به حس و جان افراد دسترسی پیدا می‌کنیم و می‌توانیم بر آن‌ها تاثیرگذار باشیم.

این شاعر اهل‌بیت(ع) با اشاره به اینکه ساختمان موسیقی شیعه را وحدانیت تشکیل می‌دهد، گفت: همانصورت که فطرت انسان کارهای نادرست را به‌راحتی نمی‌پذیرد درون حوزه موسیقی نیز درون باطن مخاطبان این فطرت پاک همچنان وجود دارد به همین دلیل موسیقی پاک و درست هم اکنون هم خریداری دارد.

وی تصریح کرد: مذهب شیعه بالاترین احترام را ازبرای موسیقی قائل هست و موسیقی ایران داشته‌های خود را مدیون این مذهب هست و حتی می‌توان گفت که پایه موسیقی غرب نیز ماهور ماست و این نشان از عظمت گنجینه موسیقی شیعی هست با این وجود اکنون بعضی نسبت به این گنجینه بی‌توجه هستند و از موسیقی‌های نادرست و دور از مذهب شیعه استفاده کردن می‌کنند.

شیخی بر لزوم حضور پرشورتر مداحان درون حوزه موسیقی تاکید کرد و افزود: باید خود را به جامعه موسیقی کشور نزدیک کرده و بتوانیم درون این جامعه جایگاهی ازبرای حرف زدن داشته باشیم.

این شاعر اهل‌بیت(ع) از تاکید رهبر معظم انقلاب بر لزوم پرهیز مداحان از سبک‌های غربی یاد کرد و گفت: همانصورت که ایشان تاکید دارند باید درون پی مرور کردن نغمه‌های تعزیه و ردیف‌های اصیل ایرانی و استفاده کردن بیشتر از این منبع ها باشیم.

وی با بیان اینکه یکی از غنی‌ترین گنجینه‌های موسیقی دنیا تلاوت قرآن کریم توسط مصری‌هاست، مطرح کرد: اساتید شعر و هنر معتقد هستند که مذهب موسیقی را زنده نگه‌ داشته هست به همین دلیل همچنان درون پی تقلید از موسیقی مذهب هستند.

شیخی از بی‌توجهی بعضی مداحان به سبک‌های موسیقی اصیل ایرانی گلایه کرد و گفت: سبک و ملودی بیشترین اهمیت را درون هیأت‌ها به خود اختصاص داده‌اند به همین دلیل مداح به‌عنوان صاحب منبر هیأت باید به ملودی و سبک توجه بیشتری داشته باشد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *