واکنش مخاطبان به توقیف «رحمان ۱۴۰۰»/ دادستان علیه متخلفان عنوان جرم کند

به گفته خبرنگار سینمایی خبرگزاری فارس، نمایش کلیپ سینمایی «رحمان ۱۴۰۰» به دلیل حذف نکردن کامل بعضی از صحنه‌های اعلامی از سوی شورای پروانه نمایش درون بعضی از سینماها، متوقف شده هست. این خبر با واکنش مخاطبان فارس همراه بود که درون ادامه بعضی از آن‌ها را مرور می‌کنیم.

* چیپس و پفک به جای غذای واقعی

یکی از مخاطبان به نام رفیعیان نوشته هست: با سلام من این کلیپ رو همراه با خانواده درون سینما دیدم. خدا شاهده واقعا خجالت کشیدم. مخصوصا اینکه دو تا فرزند ۸ و ۱۳ ساله دارم. سر تاپای این کلیپ حرف‌های جنسی و حرکات و رفتارهای رکیک هست. واقعا ازبرای فروش کلیپ باید انسانیت و ادب و اخلاق را تا این حد به ابتذال کشاند؟

کاربری به نام سیمایی هم نوشته هست: سینمای ایران دارد به سمت همان فیلمفارسی‌های قبل انقلاب می‌رود. حتی پایین‌تر از آن. علتش این هست که سینما از حوزه هنری و نهادهای انقلابی، به دست همان بازیگران و فیلمسازان فیلمفارسی‌های قبل انقلاب یا دست‌پرورده‌های آن‌ها افتاد. با اینکه همه چیز دستشان هست و هر هجوی را می‌نویسند و می‌سازند و گیم می‌کنند ـ آن هم با امکانات جمهوری اسلامی ـ باز هم هر از چندگاهی ادای اپوزوسیون را درون می‌آورند. تقصیر صداوسیماست که درون هر مناسبتی مهمانانش همین جماعتند. طبیعی هست زمانی به مردم چیپس و پفک بدهی، دیگر غذای واقعی را نمی‌خواهند و نمی‌خورند.

ولی کاربری با نام آرش ضمن ابراز تأسف ازبرای منتقدان کلیپ نوشته هست: مگر آن‌هایی که فرزندانشان را به سینما بردند، فرزندانشان دسترسی به شبکه‌های اجتماعی ندارند؟! درصورتیکه واقعا مخالف این قبیل کلیپ‌ها هستید، به چه دلیل قبل از سینما رفتن از دوستان که این کلیپ را دیده‌اند سوال نمی‌کنید که کلیپ چجوریست؟ به چه دلیل انقدر دنبال فیلتر کردن همه چیز هستید؟ درصورتیکه واقعا ما آدم‌های خوبی هستیم خودمان باید خودمان را فیلتر کنیم نه دنیایی بیرون خودمان را.» و جواب گرفته هست: با این استدلال شما پس باید نمایش کلیپ‌های مستهجن هم آزاد شود. دیگری هم برایش نوشته هست: تذکر تند شما مثل این می‌ماند که کسی را از سیگار کشیدن نهی کنی و خطرات دود را ازبرای سلامتی وی بیان کنی و وی درون جواب شما بگوید این همه دود و آلایندگی صنعتی و ماشینی داریم، پس به چه دلیل گیر دادی به سیگار کشیدن من؟

یک مخاطب دیگر نوشته: «به نظر من بهترین روش ازبرای مقابله با چنین ناهنجاری‌هایی بالا بردن سطح فکر مردم هست. مسلما درصورتیکه مردم از این سبک کلیپ‌ها استقبال نکنند جامعه کلیپ‌سازی هم سراغ ساختش نمی‌رود.» و جواب گرفته هست: «سیگاری‌ها خود بهتر از پزشکان ضرر سیگار را می‌دانند ولی به چه دلیل هر روز بر تعدادشان افزوده می‌شود؟ نتیجه اینکه تنها با بالا بردن آگاهی مشکل حل نمی‌شود، بلکه این امر به معروف نهی از منکری را هم می‌خواهد.»

* لزوم ورود دادستانی به موضوع

مخاطبی به نام «الف ب» معتقد هست: بر اساس تجربه، صاحب‌منصبان ترس و واهمه‌ای از چیزی ندارند، ازبرای اعمال خلافشان توجیهاتی می‌کنند و رد می‌شوند، تا مقام قضایی درون اینگونه تخلفات ورود نکند، هیچ برخوردی با اینگونه افراد نخواهد شد. درون این قضیه بخاطر تجاوز به حقوق عمومی، باید علیه مقام مسئول سینمایی و پخش‌کننده کلیپ غیرقانونی، توسط دادستان عنوان جرم شود.

​مخاطب دیگری هم چنین پیام گذاشته و نوشته هست: خنده‌دار ولی افتضاح بود! به این معنی از نظر محتوایی و شوخی‌های جنسی، مرزی را نشکسته، نگذاشته بود. 

آن دیگری معتقد هست: کلیپ کمدی درون ایران به این معنی استفاده کردن از کلمات رکیک و زشت و گیم کردن نقش‌های دروغین و بستن آن به جامعه…

یک کاربر هم نوشته: این هم کلک تازه ازبرای فروش بیشتر هست، زمانی که فروش درون سینما کمی افت می‌کند، ازبرای تحریک دیگر مردمی که اهل سینما رفتن نیستند.

یکی دیگر از مخاطبان فارس نسبت به «تمسخر متدینین!» درون سینما گله کرده و نوشته هست: بنده تا کنون فیلمی را ندیده‌ام که قصه آن درون مورد وضعیت زننده اخلاقی و مشکلات اجتماعی و خانوادگی قشر بازیگر و فیلمنامه‌نویس و دست‌اندرکاران سینما و تئاتر باشد، ولی تا دلتان بخواهد درون مورد قشر متدین و تمسخر و تحریف آن‌ها هست. به چه دلیل این شکل هست؟

میلاد هم معتقد هست: من خودم مخالف سانسور و توقیف و … هستم، ولی خداییش این کلیپ مبتذل هست. شوخی‌های جنسی باید درون یک بستر مناسب به مخاطب ارائه شوند که خارج از کلیپ نباشند، مثل کمدی‌های «جاد آپاتو» درون هالیوود نه اینکه بدون هیچ پیش‌زمینه‌ای بازیگران کلیپ از سخنان دو پهلوی جنسی ازبرای خنداندن استفاده کردن کنند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *