کتاب‌های تصویر بختیار بهترین معرف پیشینه ایران به خارجی‌هاست

به گفته خبرنگار تجسمی خبرگزاری فارس، آیین سپاس افشین بختیار از عکاسان پیشکسوت و فعال درون شناخت و معرفی ایران، از سوی جشنواره ملی تصویر شاهنامه درون خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.

درون این برنامه که چهره‌‌هایی همچون سیف‌الله صمدیان، سیمون آیوازیان و امیرعلی جوادیان حضور داشتند، اکبر عالمی مستندساز و از اساتید گفت: هیچ چیز درون تاریخ تمدن افتخارآمیزتر از کلمه وجود ندارد ولی عکاسی دنیا را به شکل طوفنده‌ای تغییر داد تا جای که یک تصویر به اندازه هزاران کلمه سخن می‌گوید.

وی اضافه کرد: تصویر فاصله‌ها را کوتاه کرد و عکاسی به طرز شگفت‌انگیز و معجزه‌آوری فاصله‌ها را نزدیک کرد. افشین بختیار یکی از افرادی هست که به خوبی می‌داند که دوربین عکاسی چه معجزهای هست.

عالمی درون تمجید از بختیار ادامه داد: درصورتیکه تا آخر عمرمان تلاش کنیم و استعداد شگفت‌انگیزی هم داشته باشیم، آن وقت شاید مانند افشین بختیار شاید بتوانیم درون ۱۰ سبک عکاسی حرفی ازبرای گفتن داشته باشیم؛  افشین بختیارقله هست.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: به میهمانان خارجی‌ام یا به مدیران و دانشمندان شرکت‌های خارجی به جای آنکه بگویم ما کشوری هستیم و بیش از ۷ هزارسال تمدن داریم، یک یا چند جلد از کتاب‌های افشین بختیار را هدیه می‌دهم، به چه دلیل که آن تصویر‌ها می‌گویند که ما چه کسی هستیم! معرف ما هستند و بیان می‌کنند که ایران هویت دارد.

عالمی درون آخر سخنان خود خاطرنشان کرد: عکاس درصورتیکه جهان‌بینی نداشته باشد، انگار دارد تصویر یادگاری می‌گیرد. نقطه تمایز افشین بختیار و دیگر بزرگان عکاسی با بقیه عکاسان، جهان‌بینی آنهاست.

 

 

افشین بختیار، زاده هفتم فروردین ۱۳۲۹؛ دارای مدرک درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نزدیک به ۴۵ سال هست که به کار عکاسی درون موضوعاتی از طبیعت، معماری، مردمی، صنعتی و هوایی از ایران و میراث فرهنگی و آثار باستانی مشغول بوده هست.

از وی بیش از ۶۵ کتاب نفیس ایران‌شناسی به چاپ رسیده هست که از میان آنها می‌توان به کتاب های از پاسارگاد تا داراب، ایران سرزمین افسانه ای، مسافرت به ایران، پرسپولیس، ایران و ایرانیان، هفت اقلیم، سیستان و بلوچستان، ایران سرای کهن، گیلان، چهارمحال و بختیاری، سمنان، هفت رنگ زندگی و ایران، انسان، طبیعت و زندگی اشاره کرد.

بختیار عکاس رسمی یونسکو درون خاورمیانه و همچنین مدتی طولانی عکاس رسمی نشنال جغرافی درون اروپا بوده و بیش از ٧۰ نمایشگاه میان‌المللی از آثارش برگزار شده هست.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *