کنایه مادر شهید به کلید روحانی/ اظهارات سیروس مقدم درمورد ساخت «پایتخت۶» +‌ عکس ها

به گفته خبرنگار سینمایی خبرگزاری فارس، مراسم اختتامیه نهمین جشنواره مردمی کلیپ عمار از دقایقی پیش درون سالن شماره یک سینما فلسطین شروع شد. این مراسم به صورت زنده از شبکه نمایش سیما درون حال پخش هست.

نهمین دوره جشنواره کلیپ عمار به دبیری نادر طالب‌زاده دارای قسمت‌های «فراخوان مردمی معرفی سوژه و حمایت از تولید»، «قسمت آثار رقابتی» و «اکران مردمی» هست.

دبیرخانه عمار، نامزدهای دریافت جایزه قسمت مسابقه مستند و داستانی نهمین دوره جشنواره را امروز عنوان کرد که درون مراسم اختتامیه برگزیدگان معرفی می‌شوند.

درون ابتدای این مراسم، حسین حقیقی ترانه «ایران آینده» را به مناسبت چهل سالگی انقلاب اجرا کرد.

سپس خدایار بهرامی از پایه‌گذاران مسجد امیرالمومنین(ع) درون شهرستان کهنز شهریار که درون مستند «عابدان کهنز» حضور دارد، طی سخنانی گفت: یک روز دیو کثیفی آمد و با کنار زدن قاجارها، موجودی به نام رضاخان را بر سرزمین ما حاکم کرد. استعمار درون سرزمین ما با هجوم به حجاب بانوی ایرانی و کیان مقدس روحانیت، قصد تسخیر سرزمین ما را داشت. ولی امروز نه تنها کشور ما نجات پیدا کرد، بلکه سوریه هم نجات پیدا کرد. نقش رهبر انقلاب،

وی افزود: من با چشمان خودم مزرعه تریاک ـ به اجبار ژاندارم رژیم شاهنشاهی ـ را درون کشورمان دیده‌ام و سیلویی که  با گندم آمریکایی پر می‌شد. از برادران انقلابی خواهش دارم این‌ها را تبدیل به کلیپ کنند تا مردم به ویژه جوانان بدانند قبل از انقلاب چه خبر بوده هست! این وظیفه عمار هست.

* برگزیدگان قسمت مستند «تاریخ سیاسی و فتنه ۸۸»

درون ادامه این مراسم، قسمت نخست جوایز اهدا شد و درون قسمت مستند «تاریخ سیاسی و فتنه ۸۸»، لوح تقدیر به مستندهای «مسیر طی شده» علی ملاقلی‌پور و «آینه‌های شکسته» به کارگردانی عبدالعلی مکرمی تعلق گرفت.

ملاقلی‌پور درون سخنانی کوتاه گفت: باید نقدپذیر بود و نقدپذیری را رشد داد. ضمن اینکه رسانه‌ها باید بدانند جوانانی هستند که هم اکنون فرزند خمینی هستند و هرچقدر هم تلاش کنند با برچسب‌های مختلف کلیپ آن‌ها را بایکوت کنند، باز بر تعداد فرزندان خمینی افزوده می‌شود.

همچنین به گوینده گفتار متن ازبرای مستندهای «مجتهد لاری» و «هاشمی زنده هست» به «ناصر طهماسب» جایزه ویژه‌ای تعلق گرفت. وی چهل سال قبل گویندگی مستند مصطفی عقاد را انجام داده هست.

 


مصطفی شوقی

 

«شورش علیه سازندگی» به کارگردانی مصطفی شوقی فانوس (جایزه اصلی) این قسمت را دریافت کرد. شوقی جایزه خود را از دست مادران شهیدان خالقی‌پور دریافت کرد. وی درون این مراسم گفت: علیه کلیپ ما شورش شد و حتی نگذاشتند یک اکران خصوصی داشته باشد. خیلی خوشحالم که بچه‌های عمار جرأت کردند این کلیپ را نمایش دهند.

وی خاطرنشان کرد: وضع ما مستندسازها خوب نیست ولی خیلی بهتر از کارگردان هفت‌تپه، هپکو و … هست. امیدوارم هر چه زودتر فکری به حال مشکل این عزیزان شود.

* برگزیدگان قسمت «جنگ نرم و جبهه فرهنگی»

«تهران دمشق» به کارگردانی سیدمحمدعلی صدری‌نیا درون این قسمت جایزه مردمی را که یک تابلوفرش اهدایی از اهالی روستای تورقوزآباد بود، دریافت کرد.

 


سیدمحمدعلی صدری‌نیا

 

صدری‌نیا گفت: درصورتیکه یک ساعت درون خیابان‌های حلب قدم بزنیم تازه می‌فهمیم جنگ داخلی به این معنی چه! از همه عقاید و سلیقه‌ها دعوت می‌کنم مستند «تهران دمشق» را ببینند.

 


محسن مقصودی

 

فانوس این قسمت به سبب پژوهشی قدرتمند به مستند «روزی روزگاری ترامپ» به کارگردانی کارگردانی علیرضا بوالی تعلق گرفت. محسن مقصودی تهیه‌کننده این اثر گفت: فانوسمان را به ابوالقاسم طالبی علمدار روشنگری تقدیم می‌کنیم.

وی افزود: امروز دیدم مسئولان از دستاوردهای برجام صحبت کردند. نمی‌دانم دوربین مخفی هست آیا؟ آیا مسئولان از زندگی مردم خبر دارند؟ قلب پیشرفت ایران را بتن کردید، چندسال به کدخدا اعتماد کردید و الان هم یک سال هست دلخوش به لبخند اروپایی‌ها هستید.

لوح افتخار هم به مستندهای عطر سیب به کارگردانی داوود جلیلی و متولد آذر به کارگردانی سیدرضا حسینی تعلق گرفت.

* برگزیدگان مستند «نقد درون گفتمانی»

«فروشنده۲» به کارگردانی علیرضا بوالی و محمدرضا امامقلی کارگردان «خوره» لوح تقدیر این قسمت را دریافت کردند.

امامقلی پس از دریافت خود گفت: جایزه‌مان را به خانواده شهدای مدافع حرم و کارگران این شهر تقدیم می‌کنم. امیدوارم زخم‌ها درمان شوند و مگس‌ها ازبرای همیشه گورشان را گم کنند.

 


محمود شهبازی

 

فانوس این قسمت به مستند «دریابست» به کارگردانی محمود شهبازی با موضوع صید بی‌رویه ماهیان جنوب کشور تعلق گرفت.

شهبای گفت: امشب سالروز شهادت احمدی‌روشن هست. تعطیلی صنایع هسته‌ای و انتقال ماهواره‌های ما به انبارها، تلاش گروهی هست که ۲۰ سال درون تلاش ازبرای این کار هستند. با برجام گفتند عصر پوشکی هست به جای موشکی و کم‌کم که دستاوردهای برجام را خالی می‌بینند باید گفت عصر خالی‌بندی هست!

جایزه ویژه دوربین «شهید علی قوچانی» به محمود شهبازی کارگردان مستند دریابست تعلق گرفت. وی جایزه خود را به خلیل تقی‌نژاد دومین شهید مدافع حرم هرمزگان تقدیم کرد.

مادر شهید علی قوچانی که جایزه این قسمت را به برگزیده اعطا کرد، گفت: به ما گفتند دسته‌کلید دارند و تمام قفل‌ها را باز می‌کنند، ولی متأسفانه‌ها قفل‌هایی هم که باز بود، همه را قفل کردند! تا زمانی که زنده هستیم از خدا می‌‌خواهیم ثابت‌قدم بمانیم و مثل کوه پشت رهبرمان بمانیم.

* برگزیدگان قسمت مستند «بیداری اسلامی»

لوح افتخار این قسمت به اثر «عماد» به کارگردانی ایمان گودرزی رسید.

 


سیدمحتشم علی‌نقوی

 

سیدمحتشم علی‌نقوی کارگردان «فرزند امام» با موضوع علامه عارف‌الحسینی فانوس این قسمت را از دستان جانباز مدافع حرم دریافت کرد.

وی که اصالتاً پاکستانی ایست، با همسر و سه فرزند خود روی صحنه حاضر شد، با اشاره به تعداد فرزندان خود گفت: «حرف «آقا» هست دیگر، همین معلوم می‌کند صحبت‌های آقا به خارج از ایران زودتر می‌رسد.» این گفته با تشویق حاضران درون سالن همراه شد. وی سپس تأکید کرد شبه‌قاره هند احتیاج به فعالیت بیشتری دارد.

* برگزیدگان قسمت مستند «مدافعان حرم»

«کرار» به کارگردانی محسن عقیلی و «عابدان کهنز» به کارگردانی مجید رستگار لوح تقدیر دریافت کردند.

 


مجید رستگار

 

عابدان کهنز فانوس پراستقبال‌ترین مستند را هم دریافت کرد. رستگار این فانوس را به خدایار بهرامی (مؤسس پایگاه بسیج مسجد امیرالمؤمنین) تقدیم کرد. وی جایزه خود را به شهید سجاد عفتی و پدر جانباز این شهید تقدیم کرد.

مستند «نجات» به کارگردانی امیرحسین نوروزی فانوس این قسمت را دیافت کرد.

* برگزیدگان قسمت مستند «جنگ اقتصادی»

لوح افتخارهای این قسمت به «خاویار قم» به کارگردانی محمدجواد رحیمی و «جوجه‌های انگلیسی» به کارگردانی محمدهادی اینانلو اهدا شد.

 


محمدتقی رحمتی

 

فانوس این قسمت به دلیل امیدآفرینی و ارائه موفق نمایشی درماتیک به «به نام پدر» به کارگردانی محمدتقی رحمتی تعلق گرفت.

وی پس از دریافت فانوس گفت: باید به اقتصاد مقاومتی عمل کنیم و آن را زنده نگه داریم. موضوعی که بعضی به آن عقیده‌ای ندارند، ولی من به عنوان یک مستندساز اقتصادی به این نتیجه رسیدم چاره‌ای نداریم جز اقتصاد مقاومتی. صنایع نفتی و صنایع غذایی را باید از ارز منفک کنیم، هرچند صرفه اقتصادی نداشته باشد.

* اهدای نشان «استقلال»

عصمت احمدیان، کارآفرین و مادر شهیدان ابراهیم و اسماعیل فرجوانی جایزه «استقلال» را از جشنواره عمار دریافت کرد. این جایزه توسط پدر شهید احمدی روشن به احمدیان تقدیم شد.

 

 

وی درون این مراسم گفت: وکلا، وزار، مسئولان، همه و همه! ما این شهدا را دادیم که شما پشت میزهایتان راحت بنشینید، شما هم کاری بکنید که ملت ازبرای معیشت خودشان به این درون و آن درون نزنند و راحت زندگی کنند.

پدر شهید احمدی روشن هم درون جواب به این اظهارات گفت: نرود میخ آهنین درون سنگ.

* تقدیر از سیروس مقدم کارگردان مجموعه تلویزیونی پرمخاطب «پایتخت»

سیروس مقدم پس از قرار گرفت روی صحنه گفت: خوشحالم که زنده و بی‌واسطه درون خدمت شما هستم. سعادتی بود که امشب دعوت شدم و درون خدمت شما بودم.

وی سپس به کلیپی که درون این قسمت پخش شد اشاره کرد و گفت: به نظرم کلیپ خیلی خوبی از پایتخت تهیه شده بود و حتی بعضی صحنه‌ها را خودم هم به خاطر نداشتم.

کارگردان پایتخت اظهار داشت: پایتخت متعلق به مردم هست و بارها درون جلسات خصوصی که با مدیران فرهنگی داشتم، عرض کرده‌ام که پایتخت نه متعلق به سیروس مقدم و محسن تنابنده و تیم سازنده هست و نه متعلق به تلویزیون و هیچ ارگانی. پایتخت متلق به مردم هست و تا زمانی که بخواهند، ادامه پیدا می‌کند، ولی سسیتم مدیریت فرهنگی ما هم آیا تمایلی دارد که به این مطالبه مردم جواب مثبت بدهد یا نه؟

وی ادامه داد: خیلی از مسائل را نمی‌شود بیان کرد. به نظر می رسد که ما خواهان ادامه پایتخت نیستیم، ولی مطمئن باشید این حرف، حرف تیم سازنده نیست. تا زمانی که مردم از پایتخت دلزده نشوند و دوست داشته باشند پایتختی‌ها را ببینند،‌ ساخته می‌شود. ولی ما هم باید سوژه‌های خوب پیدا کنیم، موضوعاتی که توقعات مردم را برآورده کند. چون با مضمون اجتماعی کار طنز کردن خیلی دشوار هست.

مقدم خاطرنشان کرد: تا الان هیچ چیزی دال بر اینکه از تیم پایتخت به طور جدی خواسته شود که ازبرای پایتخت ۶ بیاندیشد، نشده هست. ازبرای همین امسال درون خدمت شما نیستیم. وگرنه آقای تنابنده مالامال از سوژه هست و به تعداد افراد این کشور، قصه و قصه وجود دارد.

کارگردان پایتخت گفت: از روزی که پایتخت۵ تمام شد، عززان ماباید به پایتخت ۶ فکر می‌کردند تا تیم متلاشی نشود،‌نه چند ماه ماندهبه عید. برنامه‌ریی باید داشته باشیم. ساختن یک کار دنباله‌دار، کار بسیار سختی هست، چون متعلق به یک نفر نیست. یک تیم بازیگر هستند که باید حضور داشته باشند. یک دوقولویی به نام سارا و نیکا داریم که از خارج کشور باید به تیم ملحق شوند و جلوی دوربین بروند.

وی ادامه داد: پایتخت شاید یکی از عوامل وحدت و انسجام فکری آحاد ملت هست، از عمار تا حوزه‌های علمیه و ایرانیان مقیم خارج. قشر ضعیف جامعه هم تنها سرگرمی‌اش را پایتخت می‌داند. قومیت‌های مختلف هم مرتب خواهان پایتخت هستند و از ما دعوت می‌کنند پایتخت بعدی را به زادگاه آن ها ببریم. بنابراین احساس می‌کنم نسبت به پایتخت درون برنامه‌ریزی و مدیریت فرهنگی کم‌لطفی شده و به این احتیاج مردم درست جواب داده نشده هست.

مقدم درون آخر سخنان خود خاطرنشان کرد: الان تیم پایتختی‌ها متلاشی شده و خیلی دشوار هست آ‌نها را دور هم جمع کرد، چون هر کدام سر یک پروژه هستند. ولی به نمایندگی از این جمع می‌گویم تا زمانی که مردم خواهان پایتخت باشند،‌ آن را می‌سازیم. شاید صدای مردم به گوش رابطه ها عمومی سازمان صداوسیما برسد، جدی‌تر به این مسأله فکر کنند.

 

 

نادر طالب‌زاده دبیر جشنواره عمار، مجید زین‌العابدین مدیر شبکه یک، رضا سلمانی به نمایندگی از مدافعان حرم، ولید درویش به نمایندگی از مردم سوریه و یک خانواده شهید مدافع حرم روی صحنه حاضر شدند و کاشی حرم رضوی(ع) را به سیروس مقدم اهدا کردند.

* پخش هدیه‌ای از درون پایتخت درون نوروز آتی

مجید زین‌العابدین مدیر شبکه یک سیما هم گفت: همین‌جا از آقای مقدم ازبرای شروع پایتخت۶ دعوت می‌کنم. ایشان تیم خبره و چیره‌دست خوبی دارند و قاب تلویزیون و احتیاج مردم را می‌شناسند.

 


مجید زین‌العابدین

 

وی افزود: با همسر آقای مقدم (الهام غفوری، تهیه‌کننده پایتخت) مذاکراتی داشته‌ایم. امیدوارم امسال هدیه‌ای از درون پایتخت را درون نوروز ۹۸ تقدیم مردم کنیم.

* برگزیدگان قسمت «داستانی»

درون قسمت داستانی کوتاه به سه کلیپ «اسپری» محسن مجیدپور، «قصه آینده» ساخته میثم ملکی‌پور و «هر سال اربعین» میلاد محمدی لوح تقدیر اهدا شد.

«آخرشه» رضا کشاورز و «#نفرست» سامان غنائمی فانوس دریافت کردند.

 


فرزند شهید موسوی گردیزی

 

درون این قسمت از شهید محمد علیشاه موسوی گردیزی (چمران افغانستان) تقدیر ویژه به عمل آمد.

درون قسمت داستانی نیمه‌بلند «تقاص»‌ محسن امانی لوح افتخار دریافت کرد. لوح افتخار بازیگری هم به بهار نوحیان بازیگر «مستوره» رسید. این کلیپ بامداد امشب از شبکه افق پخش می‌شود.

فانوس بهترین کارگردانی به «سوزن» به کارگردانی یوسف جعفری رسید. فانوس ویژه این قسمت هم به «مستوره» به کارگردانی الهام هادی‌نژاد رسید.

درون قسمت کلیپ بلند، «جایزه ویژه» لوح تقدیر گرفت و فانوس این قسمت به هیچ فیلمی تعلق نگرفت.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *